ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Analitycy: cele transformacji PGE pozytywne, w nowej strategii zabrakło polityki dywidendowej
19.10.2020r. 15:05

Nowa strategia PGE, zakładająca neutralność klimatyczną w 2050 roku, jest zmianą w dobrym kierunku - oceniają analitycy. Wskazują jednak, że w dokumencie zabrakło polityki dywidendowej, która pomogłaby odbudować zaufanie akcjonariuszy mniejszościowych.

"Ta strategia to potwierdzenie komunikacji wychodzącej od PGE od pewnego już czasu, czyli separacja aktywów węglowych i zwrot w kierunku OZE. Teraz to zostało obudowane dodatkowymi elementami np. w obszarze dystrybucji. Ta strategia to kolejne uwiarygodnienie odpowiedzi na sytuację wokół sektora. To jednocześnie fundamentalna zmiana, bo jeszcze rok temu polski sektor przekonywał, że węgiel ma sens i trzeba budować blok w Ostrołęce dla bezpieczeństwa systemu. W dość krótkim czasie wiele się w tej narracji zmieniło i to jest pozytywne" - powiedział PAP Biznes Kamil Kliszcz, analityk BM mBanku.

"Ta transformacja to dobry kierunek i utwierdzenie w przekonaniu, że rzeczywiście w tym kierunku będą podejmowane decyzje i te procesy będą już uruchamiane" - dodał.

Polska Grupa Energetyczna chce do 2050 r. osiągnąć neutralność klimatyczną oraz zapewniać swoim klientom 100 proc. energii z OZE - podała PGE w strategii grupy do 2030 roku z perspektywą do 2050 roku.

Do 2030 r. udział źródeł nisko- i zeroemisyjnych w portfelu wytwórczym ma wynieść 85 proc., a OZE stanowić będzie 50 proc. energii.

Inwestycje grupy PGE skupiać się będą na energetyce odnawialnej, transformacji ciepłownictwa i infrastrukturze sieciowej. Spółka nie będzie dokonywać nowych inwestycji w aktywa węglowe (zarówno wytwarzanie, jak i wydobycie), a decyzje inwestycyjne dotyczące budowy źródeł gazowych będą podjęte najpóźniej w 2025 r.

Łączne planowane nakłady inwestycyjne w latach 2021-2030 wynieść mają 75 mld zł, z czego ok. 50 proc. przypada na rozwój odnawialnych źródeł energii (morskie i lądowe farmy wiatrowe, fotowoltaika, zeroemisyjne źródła kogeneracyjne).

Zarząd PGE podtrzymał, że konieczne jest wydzielenie z grupy aktywów węglowych. Zdaniem prezesa PGE Wojciecha Dąbrowskiego optymalnie byłoby to zrobić do końca 2021 r.

Jak zauważył Kamil Kliszcz z BM mBanku, spółka otrzymała w tym zakresie polityczne wsparcie, bo kwestia oczyszczenia profilu inwestycyjnego ze śladu węglowego została potwierdzona przez obecnych na prezentacji strategii ministrów aktywów państwowych i klimatu.
W ocenie Kliszcza należy jednak liczyć się z tym, że proces napotka na opór strony społecznej.

"Transformację czeka zderzenie ze stroną społeczną, która może nie być świadoma i gotowa na takie rozmowy o wygaszaniu aktywów" - powiedział analityk.

Wskazał, że dla inwestorów istotna będą szczegóły dotyczące wydzielenia aktywów: harmonogram, parametry finansowe, skala długu, który zostanie wydzielony, rozliczenie z podmiotem, który będzie zarządzać aktywami węglowymi.

Jak zauważył Kliszcz, w nowej strategii zabrakło przywrócenia jasnej polityki dywidendowej.

"Eliminacja z profilu inwestycyjnego węgla jest bardzo istotna, ale nie jest wystarczającym warunkiem, by nastąpił re-rating i powrót inwestorów do polskiej energetyki czy do samej PGE. Odbudowa zaufania akcjonariuszy mniejszościowych trochę potrwa. Zabrakło w strategii polityki dywidendowej. To byłby jasny sygnał dla rynku, że zwrot dla akcjonariuszy w procesie transformacji będzie jednym z priorytetów" - powiedział analityk.

Prezes PGE, Wojciech Dąbrowski, pytany podczas konferencji o dywidendę, odpowiedział, że grupa analizuje, jak ma wyglądać polityka dywidendowa i kiedy PGE mogłaby wrócić do wypłaty dywidendy.

"Publikacja strategii to byłby dobry moment, by wyniki takich analiz już się znalazły" - ocenił Kamil Kliszcz z BM mBanku.

Kurs PGE zyskuje po ogłoszeniu nowej strategii. Ok. godz. 15.00 akcje drożeją ok. 7 proc. do 5,72 zł. Kurs Tauronu idzie w górę o blisko 4 proc., a akcje Enei zyskują 2,7 proc.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE