ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

EC Stalowa Wola złożyła pozew przeciwko Abener Energia
19.10.2020r. 18:38

Elektrociepłownia Stalowa Wola złożyła pozew do Sądu Arbitrażowego przy Krajowej Izbie Gospodarczej w Warszawie przeciwko Abener Energia. Przedmiotem żądania pozwu jest zapłata przez Abener Energia na rzecz elektrociepłowni kwoty ok. 200,8 mln zł wraz z odsetkami tytułem odszkodowania - podał Tauron w komunikacie.

Grupa Tauron posiada pośrednio 50 proc. akcji w kapitale EC Stalowa Wola. Pozostałe 50 proc. ma grupa PGNiG.

Postępowanie będzie prowadzone w związku z kontraktem zawartym pomiędzy Abener Energia jako generalnym wykonawcą i ECSW jako zamawiającym na budowę bloku gazowo-parowego z członem ciepłowniczym w Stalowej Woli, od którego odstąpiono.

Przedmiotem żądania pozwu jest zapłata przez Abener Energia na rzecz ECSW kwoty 198,7 mln zł oraz 461 tys. euro (równowartość 2,1 mln zł wg średniego kursu NBP z 19 października) wraz z odsetkami.
Jak podano, kwota miałaby być zapłacona tytułem odszkodowania "za szkodę odpowiadającą kosztom usunięcia wad, usterek i niedoróbek robót, dostaw i usług" wykonanych przez Abener Energia w trakcie realizacji kontraktu.

W kwietniu 2019 r. Sąd Arbitrażowy wydał wyrok w sprawie z powództwa Abener Energia i zobowiązał EC Stalowa Wola do zapłaty na rzecz generalnego wykonawcy 333,8 mln zł z odsetkami. We wrześniu tego roku Sąd Apelacyjny oddalił skargę elektrociepłowni o uchylenie tego wyroku.

Budowa elektrociepłowni rozpoczęła się w 2012 r. Po odstąpieniu od realizacji kontraktu z generalnym wykonawcą - Abener, w 2016 r. wykonano inwentaryzację zrealizowanych do dnia odstąpienia robót, dostaw i usług, po czym opracowano formułę dokończenia inwestycji. Inwestycję zakończono we wrześniu tego roku w formule menedżera kontraktu.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE