ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

KOMENTARZE

Nowe deklaracje ze strony OPEC+
20.10.2020r. 10:35

Dorota Sierakowska, Analityk surowcowy, Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska
Początek bieżącego tygodnia na rynku ropy naftowej przynosi brak zdecydowanych ruchów ze strony inwestorów. Z jednej strony, nadzieje na nowy pakiet stymulacyjny w USA i osłabienie amerykańskiego dolara sprzyjają stronie popytowej. Z drugiej strony, wizja przedłużającej się pandemii budzi uzasadnione obawy dotyczące popytu na ropę naftową na świecie.

Pod koniec poprzedniego tygodnia komitet techniczny OPEC+ zaznaczył, że trzeba się liczyć z tym, że w 2021 roku na globalnym rynku ropy naftowej pojawi się nadwyżka. To oczywiście rozbudziło pytania o potencjalną reakcję OPEC+ na takie prognozy. W ostatnich tygodniach producenci ropy zaprzeczali, jakoby mieli zamiar modyfikować założenia porozumienia naftowego (w którym, dla przypomnienia, zaplanowano kolejny wzrost produkcji ropy od początku przyszłego roku).

(1024x683)Notowania ropy naftowej WTI - dane dzienne

Niemniej, rozwój sytuacji na świecie najprawdopodobniej skłoni OPEC+ do rewizji swoich wcześniejszych postanowień. Wczoraj ministrowie państw "rozszerzonego kartelu" potwierdzili, że są elastyczni w zakresie kształtowania polityki dotyczącej produkcji ropy naftowej. Saudyjczycy podali, że bez wątpienia mogą oni poczynić kolejne kroki mające na celu wsparcie notowań ropy na globalnym rynku.

Zgodnie z założeniami, wczoraj skończyło się jednak tylko na ogólnych deklaracjach, zaś nie padły żadne szczegóły w sprawie potencjalnej zmiany postanowień porozumienia naftowego. Do konkretnych decyzji najprawdopodobniej dojdzie dopiero na przełomie listopada i grudnia, czyli podczas oficjalnego spotkania kartelu OPEC.

Jednym z czynników, które negatywnie wpływają na notowania ropy naftowej, jest rosnąca produkcja ropy naftowej w Libii. Według nieoficjalnych informacji przekazanych wczoraj przez agencję Reuters, produkcja ropy na polu naftowym El Sharara wynosi już 150 tysięcy baryłek dziennie.

El Sharara to kluczowe pole naftowe Libii, zasilające port Zawiya, z którego eksportowane jest około 120 tysięcy baryłek ropy naftowej dziennie. Tamtejsze wydobycie ropy w ostatnich dniach rosło wyjątkowo szybko. Libijska National Oil Company (NOC) uchyliła tzw. force majeure na wydobycie ropy na polu El Sharara w dniu 11 października. Początkowe wydobycie wynosiło 40 tysięcy baryłek dziennie, ale już pod koniec poprzedniego tygodnia znajdowało się na poziomie 100 tys. baryłek dziennie. Tymczasem potencjał wydobywczy na tym polu naftowym to 300 tysięcy baryłek ropy dziennie.

Wiele wskazuje na to, że produkcja ropy naftowej w Libii będzie nadal rosła. Kraj ten obecnie stara się nadrobić ponad 8 miesięcy przestoju w wydobyciu surowca i zwiększyć swoje przychody budżetowe.

(1024x683)Notowania ropy naftowej Brent - dane dzienne

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE