ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Ignalina podpisuje umowę w sprawie projektu zagospodarowania odpadów promieniotwórczych
20.10.2020r. 13:15

Litewska elektrownia jądrowa Ignalina podpisała umowę o współpracy z krajowym Inspektoratem bezpieczeństwa energetyki jądrowej Vatesi oraz norweskim Urzędem ds. bezpieczeństwa radiacyjnego i jądrowego w ramach projektu poprawy bezpieczeństwa postępowania z odpadami promieniotwórczymi z wyłączonej elektrowni.

Projekt będzie miał budżet w wysokości 3,5 mln euro pochodzący od europejskich partnerów, a zwłaszcza Norwegii.

Zakres prac obejmie opracowanie koncepcji ostatecznego unieszkodliwiania wypalonego paliwa jądrowego i odpadów promieniotwórczych na Litwie oraz usprawnienie procesów gospodarowania odpadami promieniotwórczymi i ich likwidacji.

Będą one prowadzone etapami, począwszy od programu badań geofizycznych, po którym nastąpi ocena społeczno-ekonomiczna i badania geofizyczne obszarów, na których potencjalnie może powstać obiekt ostatecznego unieszkodliwiania odpadów.
Celem jest stworzenie koncepcji głębokiego składowiska geologicznego, które według dyrekcji EJ Ignalina jest "jedynym zrównoważonym i bezpiecznym sposobem" ostatecznego unieszkodliwiania odpadów promieniotwórczych.

Dwa bloki elektrowni Ignalina wyposażone w reaktory RBMK z czasów radzieckich zostały trwale wyłączone w 2004 i 2009 r. zgodnie z warunkami członkostwa Litwy w UE.

Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: ds 21.10.2020r. 10:27
"Celem jest stworzenie koncepcji głębokiego składowiska geologicznego, które według dyrekcji EJ Ignalina jest... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE