ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Fotowoltaika - sieci energetyczne nie przyjmą energii z mikroinstalacji?
20.10.2020r. 13:20

Rozwój ekologicznej energetyki wymaga nie tylko inwestycji w fotowoltaikę i farmy wiatrowe. Jak zwraca uwagę Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny portalu BiznesAlert.pl. aby krajowy system elektroenergetyczny działał sprawnie i stabilnie, trzeba odpowiednio rozwijać infrastrukturę sieciową.


UWAGA - BRAK DOSTĘPU DO INFORMACJI
jesteś niezalogowany (a) lub / i nie wykupiłeś (aś) abonamentu

Pełna treść informacji będzie dostępna tylko dla użytkowników, którzy wykupili odpowiedni abonament.

Aby uzyskać dostęp należy:


Dodaj nowy Komentarze ( 7 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 7 )


Autor: zgryźliwy 20.10.2020r. 15:12
Polityka klimatyczna bohatersko rozwiązuje problemy przez siebie stwarzane, więc zapewne niedługo usłyszymy o konieczności dotowania magazynów indywidualnych, bo jedynym znanym narzędziem polityki klimatycznej jest dotowanie.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Uważny 20.10.2020r. 20:11
Australia miała niedawno swój dzień 100% produkcji energii z paneli PV i o dziwo nie padł im system. Zainwestowali w magazyny energii i dalej rozwijają ten kierunek oraz dalej inwestują w farmy fotowoltaiczne. Widać, że Pan Redaktor nie odrabiał lekcji z fizyki jak płynie energia elektryczna w sieciach różnych napięć w tym przesyłowa. Na szczęście poprzez przewody sieci oraz transformatory (to maszyna elektryczna dwukierunkowego działania) może płynąć od sieci przesyłowej WN kolejno do sieci rozdzielczej 110 kV, SN, i niskiego napięcia do i od klienta.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Nóż_się_w_kieszeni_otwiera 20.10.2020r. 20:26
Rozbawił mnie ostatni akapit artykułu. A w szczególności postulat: "Być może za programem wsparcia źródeł tego rodzaju, takich jak program Mój Prąd, powinny pójść kolejne - wspierające podłączanie indywidualnej fotowoltaiki do sieci przesyłowej." Genialny pomysł - przyłączajmy (a nie Panie Redaktorze "podłączajmy") indywidualne instalacje PV do sieci PRZESYŁOWEJ!!! Takie 2 czy 4 kW w PV przyłączmy prosto do sieci 400 kV. Innowacja na skalę światową!!! Rzadko komentuję na CIRE, ale takich herezji nie sposób nie skomentować. Jak ktoś się wypowiada o sieci elektroenergetycznej, to powinien wiedzieć jak ona jest zbudowana, jak nazywane są poszczególne stopnie napięciowe i do czego służą. 400 V to nie to samo co 400 kV!!!
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: stary energetyk 21.10.2020r. 08:16
Czepiacie się. Chodzi o wprowadzanie wyprodukowanej energii do sieci w czasie gdy nie zawsze jest na nie zapotrzebowanie. I tu jest potrzeba znajomości fizyki. Wiadomo, ze moce powstające w instalacjach prosumenckich to sieć nn, moce w farmach PV to już sieci wyższych napiec. Bez sensownych magazynów tego problemu nie pokonamy.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Stefan 21.10.2020r. 13:48
Więc rozwiązaniem tego problemu jest raczej budowa magazynów energii, a nie kolejnych instalacji fotowoltaicznych przyłączanych do sieci WN, czyż nie? Co do czepialstwa, jest ono w tym wypadku jak najbardziej uzasadnione, bo ta wypowiedź to jeden wielki bełkot.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: ds 21.10.2020r. 10:44
"Coraz większa liczba mikroźródeł będzie powodować destabilizację sieci."
Falowniki które są zgodne z NC RfG (dyrektywa 2016/631) i normami EN 50549, a tylko takie powinny być odbierane przez energetykę, nie destabilizują sieci, ponieważ automatycznie dostosowują się do jej stanu, przez redukcję generowanej mocy, ostatecznie wyłączają się.
Wpływają jedynie na zdrowie psychiczne prosumentów którzy zamiast konsumować bieżącą produkcję lub ładować baterie akumulatorów, nastawili się na eksport energii do zapchanych sieci.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: max 22.10.2020r. 08:07
Jakoś nie widze powodu aby przejmować się rozproszonymi PV "prosumenckimi" albowiem akurat PV dobrze sie wpisuje w charakterystyki obciążenia sieci rozdzielczych tak więc nie będzie z tym żadnego problemu, a jak ktoś słusznie zauważył falowniki zaczną się wyłączać jak energii będzie w sieci za dużo. Problemem sa tylko farmy wiatrowe- które produkują wtedy gdy "gwiździ"albo nagle przestają produkować jak gwiździ za mocno.Generalnie Farmy winny się rezerwować we własnym zakresie i na koszt ich właścicieli. Sieć jako tako nie wymaga rozbudowy - szczególnie rozdzielcza albowiem drutom i transformatorom wszystko jedno w którą strone prąd płynie.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 7 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE