ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

KOMENTARZE

Wystąpienie Iwety Opolskiej, dyrektor Biura Handlu Gazem PKN Orlen podczas VI Kongresu Energetycznego
20.10.2020r. 13:38

Iweta Opolska, Dyrektor Biura Handlu Gazem PKN Orlen S.A. wystąpiła I dnia VI Kongresu Energetycznego DISE w ramach sesji tematycznej poświęconej gazowi w transformacji energetycznej z referatem: Gaz ziemny-paliwo schyłkowe, przejściowe, czy paliwo przyszłości? Punktem rozważań I. Opolskiej była próba odpowiedzi na pytanie jaką rzeczywiście spośród trzech wymienionych ról będzie odgrywał gaz w polskiej ścieżce transformacji energetycznej.

Uzasadniając te trzy warianty, Iweta Opolska zdefiniowała gaz jako: paliwo schyłkowe, bo wciąż jest ono paliwem kopalnym, paliwo przejściowe, bo jest dostępne i mniej emisyjne, a paliwo przyszłości, dlatego, że posiada elastyczność, pozwalającą uzupełnić niestabilną pracę OZE.

Na wykresie I. Opolska zaprezentowała zapotrzebowanie na gaz ziemny od 1992 r., z którego wynika, że do 2005 r. zużycie gazu w UE systematycznie rosło, następnie do 2010 r. było na podobnym poziomie z niewielkim okresem wahań związanych ze światowym kryzysem, a od tego momentu po dziś zapotrzebowanie na gaz jest nieco niższe niż wcześniej. Z danych przedstawionych na wykresie wynika wniosek, że od 1992 r. do 2008 r. rośnie zapotrzebowanie na energię elektryczną, a w energetyce rośnie zapotrzebowanie na gaz ziemny zarówno w Polsce, jak i na całym świecie.

W swoim wystąpieniu Iweta Opolska pokazała, że zużycie gazu ziemnego w UE w 2018 r. wynosiło 35 proc. w energetyce, a w największym odsetku w gospodarstwach domowych. Zużycie gazu ziemnego w 2018 r. w Polsce wynosiło 25 proc. w energetyce, a najwięcej stanowiło również w gospodarstwach domowych. Jednocześnie zaznaczyła ona, że gaz to nie tylko energetyka, ale jego zastosowanie wyraża się szerokim udziałem w: hutnictwie, petrochemii i chemii oraz w przemyśle. Konkludując, Dyrektor Opolska powiedziała,że: eliminując gaz ziemny z energetyki, nie wyeliminujemy go z gospodarki.

Następnie w wystąpieniu I. Opolska odniosła się do horyzontu czasowego zapotrzebowania na gaz, przekonując, że do 2030 r. gaz będzie paliwem funkcjonującym w UE, a według najbardziej zielonego scenariusza BP jego udział spadnie o 30 proc. stąd medianą różnych scenariuszy ma być udział gazu na poziomie -5 proc. Niektóre prognozy przewidują wręcz wzrost zużycia gazu ziemnego, stąd Iweta Opolska podsumowała te analizy, mówiąc:
w najbliższej dekadzie gaz ziemny będzie przeżywał złotą erę, będąc paliwem przejściowym.

Odnosząc się do dalszej perspektywy czasowej, czyli na lata: 2030 - 2050 Dyrektor Opolska zauważyła, że wszyscy autorzy raportów podejmujących kwestię gazu zgadzają się co do spadku zużycia gazu ziemnego, tylko różnice tkwią w dynamice widzenia tego spadku. W tym okresie mediana spadku wynosić ma ok. -24 %. Natomiast żadne analizowane przez Iwetę Opolską opracowanie nie przewiduje do 2050 r. całkowitego wyeliminowania gazu ziemnego w UE.

Czynniki wskazane przez I. Opolską, które determinują tempo obniżania udziału gazu to: polityka klimatyczna UE, innowacje oraz wzrost efektywności energetycznej.

Co istotne, I. Opolska odnosząc te uwarunkowania do sytuacji polskiej na gruncie nowego PEP2040 zauważyła, że w tym okresie nastąpi trzykrotny wzrost energii elektrycznej z gazu. Do 2050 r. ma spadać produkcja energii z gazu, ale mają rosnąć moce zainstalowane w gazie.

Przechodząc od scenariuszy do konkretnych działań, które należy podjąć celem walki o redukcję emisji I. Opolska przedstawiła najważniejsze wyzwania dla rynku gazu. Za takie uznała przed operatorami przesyłowymi sieci gazowych konieczność dążenia do: większej synchronizacji operatorów systemowych gazowych i energetycznych, utrzymania mocy przesyłowych pomiędzy rynkami, wykorzystania magazynów pod bilansowanie energetyki oraz rozbudowy narzędzi do poprawy bilansowania dobowego rynku gazu. Z kolei wyzwania: utrzymania stabilności produkcji gazu oraz elastyczności kontraktów zakupowych gazu ziemnego odniosła do dostawców gazu ziemnego.

Podsumowując swoje wystąpienie Iweta Opolska powiedziała: dziś wyzwanie to nie jest tylko eliminacja gazu ziemnego z energetyki, lecz szukanie jego zamienników w pozostałych gałęziach gospodarki. Najlepszymi zamiennikami gazu ziemnego są obecnie: biogaz, biometan i wodór. Polska musi wdrażać innowacje, wprowadzać zachęty podatkowe i dofinansowania dla nowych technologii oraz integrować się z innymi państwami, gdyż samodzielna realizacja planu nie jest możliwa.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE