ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Zimne testy wodne bloku jądrowego Vogtle 3 zakończone
21.10.2020r. 08:03

Firma Georgia Power ogłosiła zakończenie zimnych testów wodnych w bloku nr 3 w ramach projektu rozbudowy elektrowni jądrowej Vogtle w pobliżu Waynesboro w stanie Georgia. Budowa Vogtle 3 jest obecnie ukończona w około 94 proc., a cały projekt rozbudowy Vogtle 3 i 4 w około 88 proc..

Ukończenie zimnych testów wodnych przygotowuje obiekt do ostatniego ważnego etapu budowy - testów funkcjonalnych na gorąco, które poprzedzają początkowy załadunek paliwa i rozruch reaktora.

"Każdy kamień milowy osiągnięty w projekcie Vogtle 3 i 4 stanowi kolejny ważny krok w kierunku eksploatacji pierwszych nowych bloków jądrowych w USA od ponad 30 lat" - powiedział Paul Bowers, prezes i dyrektor generalny Georgia Power. "Zakończenie zimnych testów wodnych nie tylko pomaga utorować drogę do początkowego załadunku paliwa, ale także przybliża nas do udostępnienia w sieci energetycznej źródła wolnego od emisji dwutlenku węgla, który zapewni czystą energię naszym klientom, naszemu stanowi i krajowi przez następne 60 do 80 lat. lat" - dodał.

W ramach testów wodnych na zimno, przeprowadzonych w bloku 3, układ chłodzenia reaktora został napełniony wodą pod ciśnieniem wyższym niż normalne warunki pracy, a następnie obniżono je do normalnego ciśnienia projektowego. W tym czasie przeprowadzono kompleksowe kontrole w celu sprawdzenia, czy systemy spełniają normy projektowe. Dokonano kontroli szczelności spoin, złączy, rur i innych elementów układu chłodzenia i związanych z nimi systemów wysokociśnieniowych oraz sprawdzono, czy nie przeciekają pod ciśnieniem. Pomyślny wynik testu potwierdził, że system chłodzenia reaktora działa zgodnie z projektem.

Georgia Power spodziewa się dotrzymać terminów rozpoczęcia eksploatacji zatwierdzonych przez organ regulacyjny odpowiednio dla bloków 3 i 4 w listopadzie 2021 r. i 2022 r.

W ramach projektu Vogtle 3 i 4 z powodzeniem uruchomiono również główną pompę chłodziwa reaktora (Reactor Coolant Pump, RCP) w bloku 3, po raz pierwszy zarówno dla projektu Vogtle, jak i dla reaktora AP1000 w Stanach Zjednoczonych. Pierwsze uruchomienie sprawdza, czy RCP działa zgodnie z projektem. Podczas pracy reaktora pompy RCP będą zapewniały cyrkulację wody między zbiornikiem reaktora i generatorem pary, zapewniając wymuszony przepływ chłodziwa przez rdzeń reaktora i odbiór ciepła w generatorze pary.

W tym roku w ramach budowy elektrowni Vogtle zakończono między innymi testy zamkniętego zbiornika reaktora (Closed Vessel Testing, CVT) dla bloku nr 3 - Zakończenie tego etapu przygotowuje blok do zimnych testów wodnych, które są wymagane przed początkowym załadunkiem paliwa. Testy na zamkniętym zbiorniku weryfikują, czy rury i zawory w układzie chłodzenia reaktora zostały zainstalowane zgodnie z projektem i zapewniają prawidłowe działanie systemów bezpieczeństwa.

Na budowie przeprowadzono rówwież test integralności strukturalnej (Structural Integrity Test, SIT) i zintegrowany testu szczelności (Integrated Leak Rate Test, ILRT) obudowy bezpieczeństwa - Test integralności strukturalnej i zintegrowany test stopnia wycieku zostały zakończone pomyślnie i wykazały, że obudowa bezpieczeństwa spełnia wymagania jakościowe i projektowe.
Powodzeniem zakończyło się też umieszczenie ostatniego modułu w bloku 3, czyli zbiornika na wodę, który znajduje się na szczycie obudowy bezpieczeństwa, tzw. moduł CB-20. Zbiornik jest główną częścią zaawansowanego systemu bezpieczeństwa reaktora AP1000 i może pomieścić około 2,85 mln litrów wodu, która może spłynąć w mało prawdopodobnym przypadku zagrożenia, do studni reaktora aby pomóc go schłodzić.

W ramach tegorocznych prac został zamontowany również zintegrowany pakiet głowicy (Integrated Head Package, IHP) bloku 3 na szczycie zbiornika reaktora. Mierzący 14,6 metrów wysokości, ważący 215 ton i zawierający ok 5 km kabli elektrycznych, IHP będzie ostatecznie używany przez operatorów jądrowych do monitorowania i kontrolowania jądrowej reakcji rozszczepienia zachodzącej w reaktorze w bloku 3.

W 2020 roku zakończyły się też testy na otwartym zbiorniku (Open Vessel Testing, OVT) w bloku 3 - z powodzeniem zademonstrowano, w jaki sposób woda przepływa z kluczowych systemów bezpieczeństwa do zbiornika reaktora, zapewniając, że drogi nie są zablokowane lub zwężone, oraz potwierdzono działanie pomp, silników, zaworów, rur i innych elementów systemu zgodnie z projektem. W tym rku na budowie zamontowano także suwnicę karuzelową (polar crane) i pokrywę obudowy bezpieczeństwa w bloku 4 - oznacza to, że wszystkie główne systemy dźwigowe wewnątrz zbiorników obudowy bezpieczeństwa w obu blokach zostały zakończone.

Projekt Vogtle jest obecnie największym projektem budowlanym w stanie Georgia. Na terenie budowy zatrudnionych jest ponad 7000 pracowników, a ponad 800 stałych wysoko płatnych miejsc pracy będzie dostępnych po rozpoczęciu pracy jednostek Vogtle 3 i 4.


Dwa bloki Vogtle to jedyne komercyjne reaktory jądrowe będące obecnie w budowie w USA. Budowa bloku 3 rozpoczęła się w marcu 2013 r., a bloku 4 w listopadzie 2013 r.

Amerykański organ dozoru jądrowego Nuclear Regulatory Commission (NRC) wydał pierwsze licencje dla 62 operatorów (Reactor and Senior Reactor Operators) bloków Vogtle 3 i 4. Aby otrzymać licencję operatora jądrowego od NRC, posiadacze licencji muszą wykazać, że zgromadzili wymaganą wiedzę i umieją bezpiecznie i efektywnie obsługiwać obiekt jądrowy.

Wieloletni proces uzyskiwania uprawnień operatora rozpoczyna się od szerokiego szkolenia z teorii reaktorów, termodynamiki i obsługi systemu zarówno w formie wykładów jak i praktyki terenowej w konkretnym obiekcie jądrowym. Operatorzy spędzają miesiące w symulatorze głównej sterowni (nastawni) bloku (Main Control Room), wykonując różne scenariusze w warunkach normalnych i awaryjnych, aby zapewnić, że będą mogli bezpiecznie reagować na każdy problem lub zdarzenie. Proces ten kończy się dwutygodniowym egzaminem przeprowadzonym przez NRC.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE