ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Stoltenberg zapewnia, że NATO nadal będzie dążyć do zmniejszenia napięć między Grecją i Turcją
21.10.2020r. 14:41

NATO będzie nadal dążyć do zmniejszenia napięć pomiędzy Grecją i Turcją - zapewnił w środę sekretarz generalny organizacji Jens Stoltenberg. Te dwa należące do Sojuszu kraje są skonfliktowane na tle dostępu do podmorskich zasobów energetycznych.

"Dla NATO ważne jest zmniejszenie napięć i unikanie jakichkolwiek incydentów pomiędzy krajami sojuszniczymi we wschodniej części Morza Śródziemnego" - powiedział w środę Stoltenberg na konferencji prasowej w Brukseli.

Grecja i Turcja zgodziły się prowadzić rozmowy techniczne w ramach NATO, by uniknąć przypadkowych starć na Morzu Śródziemnym. Stoltenberg podkreślił, że między obu krajami ustanowiono też gorącą linię z wykorzystaniem zabezpieczonych systemów komunikacji NATO, by strony mogły kontaktować się ze sobą w razie potrzeby 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu.

Sekretarz generalny zaznaczył, że Sojusz chce wzmocnić mechanizm służący deeskalacji, by zminimalizować ryzyko incydentów, a jeśli takie miałaby miejsce, zapobiegać wymknięciu się ich spod kontroli.

"Będziemy dalej kontynuować te wysiłki. Mocno wierzymy, że wysiłki na rzec zażegnania konfliktu w ramach NATO, które są prowadzone w kwaterze głównej, pomagają we wsparciu niemieckich starań na rzecz ułatwiania rozmów obu stron" - mówił b. premier Norwegii.
Jak zaznaczył jest zaniepokojony sytuacją we Wschodniej części Morza Śródziemnego. Przekonywał, że nadszedł czas, by skupić się na zmniejszaniu napięć w regionie i to jest właśnie coś, co robi NATO.

Stoltenberg oświadczył, że Sojusz podziela swoje podejście do tej sytuacji z UE. Jak mówił jest w tej sprawie w regularnym kontakcie z przewodniczącym Rady Europejskiej Charlesem Michelem, szefową KE Ursulą von der Leyen, a także z wysokim przedstawicielem ds. polityki zagranicznej Josepem Borrelem oraz liderami krajów unijnych.

Konflikt między Grecją a Turcją, dotyczący praw do eksploatacji podwodnych złóż ropy i gazu na greckich wodach terytorialnych, nasilił się w ostatnim czasie, gdy turecki statek badawczy Oruc Reis podjął ponownie badania sejsmiczne we wschodniej części Morza Śródziemnego.

W wakacje w trakcie ćwiczeń wojskowych na otaczającym strefę wierceń akwenie doszło do zderzenia greckiego okrętu wojennego z tureckim. Odpowiedzialnością za tę kolizję Turcja obciążyła Grecję.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE