ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Niemcy. Energia elektryczna i gaz podrożały mimo czasowej obniżki podatku VAT
22.10.2020r. 15:21

Mimo objęcia energii elektrycznej i gazu ziemnego czasowym obniżeniem stawek podatku VAT, ich ceny wzrosły w Niemczech w I półroczu br. odpowiednio o 6,8 i 2,7 proc. w porównaniu z II półroczem 2019 r. - poinformował w czwartek Federalny Urząd Statystyczny (Destatis) z siedzibą w Wiesbaden.

Według niego, średnio przez pierwsze 6 miesięcy 2020 r. gospodarstwa domowe płaciły za 1 kWh energii elektrycznej 31,94 eurocentów, a za 1 kWh zawartego w gazie ciepła 5,99 eurocentów. Zaznaczyć należy, że w poszczególnych przypadkach ceny były bardzo zróżnicowane ze względu na wielkość poboru.

Na mocy specjalnego rozporządzenia dostawcy elektryczności i gazu mogli stosować wstecznie od początku 2020 r. obniżony od 1 lipca na całe drugie półrocze podatek VAT. Według branży energetycznej, skorzystało na tym 13 proc. odbiorców energii elektrycznej i 8 proc. odbiorców gazu.
Mimo tego ceny elektryczności w pierwszym półroczu wzrosły ze względu na wyższe opłaty za użytkowanie sieci oraz zwiększone koszty energii i jej przesyłu. Gaz podrożał natomiast w efekcie podniesienia opłat za korzystanie z gazoociągów i wyższych kosztów dystrybucji.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE