ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Dzielnice Katowic odwiedzi "smogobus", zachęcający do wymiany pozaklasowych źródeł ciepła
22.10.2020r. 16:02

Aby zachęcać mieszkańców Katowic do wymiany kotłów węglowych przy wsparciu finansowym samorządu, tamtejszy magistrat przygotował "smogobusa". Ma on do grudnia odwiedzić wszystkie dzielnice miasta.

Jak wynika z czwartkowej informacji katowickiego magistratu, "smogobus" będzie głównym elementem rozpoczynającej się tego dnia akcji #nieTruj, w ramach której powstały również filmy i inne materiały edukacyjne. "Smogobusem" podróżowali będą pracownicy Urzędu Miasta, mający m.in. promować wymianę kotłów węglowych przy wykorzystaniu miejskich dotacji.

W odpowiednio przygotowanym mikrobusie będzie można złożyć wniosek o dotację do wymiany źródła ciepła. Pracownicy magistratu mają też informować o ekologicznych sposobach ogrzewania, finansowych systemach wsparcia miasta (w tym o programie dotacji celowych na zmianę systemu ogrzewania i montaż odnawialnych źródeł energii) czy o rządowym programie Czyste Powietrze.

Cytowany w czwartkowej informacji prezydent Katowic Marcin Krupa przypomniał, że główną przyczyną smogu w regionie są stare kotły węglowe. "Choć jako jedno z niewielu miast w Polsce nie mamy limitów na dotacje do ich wymiany, to wciąż tysiące osób nie skorzystały z tej możliwości" - zaznaczył.

"Szacujemy, że w Katowicach aktualnie jest ok. 18 tys. systemów grzewczych opartych o węgiel. Dlatego postanowiliśmy wysłać do katowickich dzielnic smogobus, by w ten sposób zmotywować mieszkańców do składania wniosków o wymianę kopciuchów. Oferujemy dofinansowanie w wysokości do 10 tys. zł" - podkreślił prezydent Katowic.

Jak wymienił, miejskie dotacje mogą otrzymać osoby fizyczne, wspólnoty mieszkaniowe, osoby prawne i przedsiębiorcy. W latach 2015-2019 w katowickim programie dofinansowano wymianę 3735 źródeł ciepła, kosztem 30,7 mln zł.

"Chcemy dotrzeć bezpośrednio do mieszkańców. Dlatego ruszamy w trasę smogobusem, który popołudniami będzie odwiedzał dzielnice naszego miasta. Dzięki temu katowiczanie nie będą musieć przyjeżdżać do urzędu, aby złożyć wniosek o wymianę kotła" - uściślił kierownik działającego w magistracie Biura Zarządzania Energią Daniel Wolny.
Smogobus ma ruszyć w trasę we wtorek, 27 października i w przyszłym tygodniu odwiedzić dzielnice: Podlesie i Kostuchnę. Jego trasa zakończy się w grudniu - po odwiedzeniu 25 lokalizacji. Pojazd ma kursować w godzinach dogodnych dla mieszkańców - popołudniami i w soboty.

Smogobus będzie oznakowany, a harmonogram wizyt w dzielnicach dostępny na stronie internetowej Miejskiego Centrum Energii, czyli prowadzonego przez magistrat punktu informacyjnego w zakresie ekologicznego ogrzewania i źródeł czystej energii.

Jednym z głównych elementów kampanii #nieTruj ma być upowszechnianie wyników przeprowadzonych na Śląsku badań, pokazujących model opadania pyłów wydobywających się z indywidualnego źródła (np. domowego pieca węglowego) wraz z ukazaniem jego wpływu na bezpośrednie sąsiedztwo. Badania te potwierdziły, że największy opad pyłu z takich pieców następuje w odległości 20-40 m, czyli dwóch lub trzech najbliższych domów.

Od 2015 r. Katowice starają się uatrakcyjniać program wymiany starych kotłów węglowych. Miasto kładzie też nacisk na popularyzację transportu publicznego - m.in. poprzez zakup w latach 2015 - 2019 120 nowych autobusów, w tym elektrycznych (projekt o łącznej wartości 151 mln zł) czy też ukończoną w tym roku budowę trzech centrów przesiadkowych (240 mln zł).

Od 2014 r. w Katowicach realizowane są projekty termomodernizacji budynków o wartości ponad 100 mln zł. Od 2019 r. działa rozbudowany system monitoringu jakości powietrza - na stronie powietrze.katowice.eu mieszkańcy mogą sprawdzać jakość powietrza w swojej okolicy.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE