ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

WSA uchylił uchwałę w sprawie opłaty klimatycznej w Szczyrku
23.10.2020r. 16:51

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach (WSA) uchylił w piątek uchwałę Szczyrku w sprawie pobierania opłaty miejscowej od turystów. Zakwestionował ją aktywista i katowicki radny Patryk Białas wskazując, że nie można pobierać tzw. opłaty klimatycznej w miejscu, gdzie przekroczone są normy jakości powietrza.

"WSA podzielił moje argumenty i uznał uchwałę za bezprawną. Mam nadzieję, że ten wyrok będzie impulsem dla innych gmin, żeby przyspieszyć poprawę jakości powietrza, a samorząd woj. zmobilizuje do zaostrzenia uchwały antysmogowej" - powiedział Białas PAP.

Orzeczenie nie jest prawomocne, można je zaskarżyć do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Samorząd Szczyrku ma podjąć decyzję w tej sprawie po analizie uzasadnienia.

W świetle prawa, gminy mają prawo pobierać tzw. opłaty miejscowe od turystów (w Szczyrku jest to 2,30 zł za dobę), gdy są w stanie zapewnić korzystne właściwości klimatyczne, walory krajobrazowe oraz warunki do uprawiania turystyki. Jak przekonywał Białas, korzystne właściwości klimatyczne oznaczają także jakość powietrza zgodną z obowiązującymi normami prawnymi.

"Dzisiejszy wyrok mnie cieszy i nie cieszy zarazem. Cieszy, bo sąd przyznał, że Szczyrk po prostu łamie prawo pobierając od turystów opłaty. Nie cieszy, bo potwierdza, że jakość powietrza w Polsce jest fatalna, a to oznacza, że nawet czas spędzony na narciarskim stoku może mieć zły wpływ na nasze zdrowie" - wskazał Białas. W jego ocenie, pobieranie opłat w takiej sytuacji jest wręcz nieetyczne.
Do tej chwili, nie udało się uzyskać komentarza władz Szczyrku. Reprezentująca tamtejszy samorząd przed WSA mec. Kornelia Maga-Caputa powiedziała PAP, że decyzja o ewentualnym zaskarżeniu orzeczenia do NSA zapadnie po analizie pisemnego uzasadnienia piątkowego wyroku.

To kolejna tego typu sprawa, w której turyści nie zgadzają się na pobieranie od nich opłaty klimatycznej mimo złej jakości powietrza. W 2015 roku mieszkaniec Krakowa zakwestionował pobór opłat w Zakopanem - mieście, które od lat boryka się z problemem smogu. Niektóre miasta same zrezygnowały z pobierania opłat po tym, jak turyści wskazywali na złą jakość powietrza. W styczniu br. taką decyzję podjęli radni Sandomierza. Z kolei w lipcu br. WSA w Bydgoszczy orzekł, że pobieranie opłat od turystów w Toruniu jest niezgodne z prawem. W tym przypadku również chodziło o złą jakość powietrza.

Jak przekonuje Białas, pobieranie opłat w zanieczyszczonym mieście jest nie fair wobec samorządów, które zadbały o jakość powietrza i tym samym mają pełne prawo do korzystania z opłat klimatycznych. Szczyrk znajduje się w strefie, która w 2018 i 2019 roku otrzymała kategorię C w odniesieniu do substancji takich jak pył PM10, drobniejszy pył PM2.5, czy rakotwórczy benzo(a)piren. To oznacza, że w 2019 r. zostały przekroczone dopuszczalne dobowe normy stężeń. Główną przyczyną powstawania smogu w miastach takich jak Szczyrk jest emisja, czyli uwalnianie szkodliwych substancji, w procesie spalania węgla i innych paliw stałych w domowych instalacjach grzewczych.

Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: Socyal 23.10.2020r. 20:48
Uchwała zwiększy smog. Tańsze noclegi więcej turystów i samochodów. Efekt murowany.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE