ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

KOMENTARZE

Ekologiczny radykalizm pozbawia kraje członkowskie niezależności energetycznej
23.10.2020r. 18:37

Izabela Kloc, poseł do Parlamentu Europejskiego, członek komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii.
Podczas sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego w Brukseli odbyła się dyskusja na temat stanu Unii Energetycznej. Głos w debacie zabrali, m.in. europosłowie Izabela Kloc i prof. Zdzisław Krasnodębski.

Profesor Zdzisław Krasnodębski mówił, że zgodnie z przedstawionym raportem różnego rodzaju pomoc publiczna w kontekście energii rosła w ostatniej dekadzie i w 2018 r. wyniosła 159 mld euro, mimo że Komisja od dawna zapowiada, że zamierza ją likwidować. Jak wskazał europoseł, przyrost w różnych sektorach był różny.

Na przykład, transport otrzymał 20 proc. więcej subwencji w 2018 r. niż trzy lata wcześniej" - poinformował. Eurodeputowany zauważył, że zróżnicowane są też subwencje w poszczególne kraje. "Niemcy wydały w 2018 r. prawie 45 mld euro pieniędzy publicznych (prawie 0,6 proc. GDP tego kraju) na dotacje w dziedzinie energii, z tego na paliwa kopalne ponad 12 mld. Także Francja, Włochy, Belgia w liczbach bezwzględnych znacznie bardziej subsydiują paliwa kopalne niż np. Polska, która często przedstawiana jest jako kraj hamujący europejską transformację energetyczną (0.2 proc. GDP, niecałe 2 mld euro)" - stwierdził polski polityk i zapytał, co Komisja zamierza zrobić, by zmniejszyć w najbliższym czasie dotacje. "Jak zamierza to uczynić w stosunku do różnych sektorów?" - pytał.

Profesor Krasnodębski chciał też wiedzieć, jak te rosnące i tak zróżnicowane w zależności od potencjału ekonomicznego państw subwencje mają się do Zielonego Ładu i zasad sprawiedliwej transformacji.

Izabela Kloc wskazała, że miesiąc temu Francja musiała ponownie uruchomić swoje elektrownie węglowe, ponieważ zamknięto starą elektrownię atomową w Fessenheim, a farmy wiatrowe nie były w stanie wyprodukować wystarczającej ilości energii.

Eurodeputowana zauważyła, że również Niemcy sięgnęli do tradycyjnej energetyki i uruchomili elektrownię węglową w Datteln. "Jak widać stabilności i bezpieczeństwa energetycznego nie da się osiągnąć bez paliw kopalnych. Dotyczy to także gazu ziemnego, który powinien zostać uznany przez Unię Europejską jako ważny surowiec przejściowy w procesie transformacji energetycznej" - powiedziała.

Według europosłanki ekologiczny radykalizm w przepisach unijnych pozbawia kraje członkowskie niezależności energetycznej. Polska polityk zaapelowała o więcej realizmu politycznego. "Narzucając nieosiągalne standardy wymuszające absurdalne koszty, które pogłębiają zjawisko ubóstwa energetycznego, niestety prowadzimy do bardzo złej sytuacji ludzi w Europie" - mówiła.

Izabela Kloc wskazała też na koszty pandemii. "Trzeba opamiętania. Spójrzcie na to z ludzkiej perspektywy, a nie tylko biznesu i eko-ideologii" - podsumowała.

Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 2 )

Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: zgryźliwy 24.10.2020r. 10:48
A propos tezy tytułowej: jak przejście z całkowicie własnego węgla na całkowicie obcy gaz ma poprawić... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 1 | Najnowsza odpowiedź: 28-10-2020r. 18:27 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE