Lektura ponadobowiązkowa ... "Regulamentum vitae"
Bogumił Dudek ("Energetyka" - 1/2020)

W styczniu 2020 mija 75. rocznica wyzwolenia obozu w Auschwitz- Birkenau. W lutym 2020 mija 100. rocznica napisanego przez o. Kolbego w Krakowie - Regulaminu życia, co jest okazją do powrotu do dokonań tego Świętego, patrona energetyków i elektryków.
Telefony komórkowe, rozruszniki serca są dowodem starań o jak najdłuższe utrzymywanie autonomicznego zasilania energią elektryczną. Wydaje się, że już wkrótce baterie litowo-jonowe zostaną zastąpione bardziej wydajnymi wanadowymi. Produkcja energii, umownie nazwanej zieloną, znacząco zwiększa swój udział w zaspokajaniu ludzkich potrzeb. Zatem najbliższe lata to rysujące się przełomy w energetyce. Co prawda ograniczanie zużycia paliw kopalnych nie nastąpi gwałtownie i e-mobilność nie wyprze nagle benzynowych pojazdów silnikowych, ale coraz więcej osób powściągliwie wyraża opinie na ten temat. Innowacyjność, zwłaszcza oparta na sztucznej inteligencji, informatyzacja wszelkich dziedzin życia nieoczekiwanie wkracza w nasze przyzwyczajenia i znacząco wpływa na organizację dnia pracy i wypoczynku. Także organizacja życia zawodowego ulega przebudowie, mimo że w dalszym ciągu od energetyków i elektryków oczekuje się 24-godzinnej dyspozycyjności. Myślę, że w tej organizacji potrzebne jest sięgnięcie do wzorca przygotowanego przez naszego Patrona, młodego wówczas Maksymiliana (dla siebie), a przypomnianego w wydanej w ub. roku książce o. J. Szyrana OFM Cony pod tytułem "Muszę być świętym jak największym".
1)
"
Praca ludzka ma zawsze charakter społeczny; od uczciwości człowieka zależy dobro i dostatek społeczeństwa. Wszelkie bowiem badania i odkrycia naukowe mogą stać się sprzymierzeńcami człowieka i służyć jego rozwojowi, lecz w prosty sposób mogą także obrócić się przeciw niemu i stać się powodem jego całkowitej destrukcji. Kierując się zatem tego rodzaju sumieniem, ludzie nauki stoją na straży dobra ludzkości i godności osoby ludzkiej.
Uwrażliwienie na poszczególne typy sumienia pozwala głębiej i wnikliwiej oceniać własne postępowanie, nie tylko w życiu codziennym, ale także w kontekście relacji małżeńsko-rodzinnych i społecznych, w pracy zawodowej, w działalności naukowej i w odniesieniu do dobra własnej Ojczyzny.
Posłuszeństwo własnemu sumieniu stanowi o godności człowieka. Ojciec Kolbe nawet w godzinie Pawiaka i Auschwitz pozostał wierny swemu sumieniu." 2)
I nieco dalej: "Niektóre osoby zachwycają się spontanicznością, pewnym rodzajem nieprzewidywalności i zdolnością zaskakiwania nieraz szalonymi pomysłami i planami. Tymczasem cechą charakterystyczną dojrzałej osobowości jest porządek, który przejawia się w wielu wymiarach:- relacje interpersonalne,
- relacje zawodowe,
- relacje domowe,
- relacja do siebie,
- relacja do prawa.
Porządek codziennego życia (naturalny) jest regulaminem stosunku człowieka do różnych rzeczywistości, które spotyka w codziennym życiu. Zachowanie tego regulaminu stanowi o właściwym traktowaniu bliźnich, których Bóg stawia na naszej drodze. (...) Porządek to harmonia - uporządkowanie wewnętrznej struktury jakiejkolwiek rzeczy czyni ją piękną i owocną".3)
Mimo że w powyższym cytacie pominięto rozwinięcie każdej z relacji, to jednak przynajmniej relacje zawodowe warto przywołać: "
Relacje zawodowe: planowanie zadań i przedsięwzięć, szczególnie gdy jest się przełożonym - zdolność planowania wprowadza ład i nie burzy harmonii aktualnych zajęć, lecz pozwala wykonać każdą rzecz w swoim czasie; dotrzymywanie umów i terminów - świadomość, że ktoś zaufał, że dane zobowiązanie zrealizowane w terminie, winno rozbrzmiewać w człowieku wołaniem, że brak dotrzymania umowy może zburzyć cały porządek (naprawy, remonty czy spłaty pożyczek i zobowiązań finansowych); systematyczność we wszelkim działaniu jest zdolnością ludzi uporządkowanych, którzy krok za krokiem podążają w swoich dziełach naprzód".
Zwłaszcza te słowa brzmią przyjaźnie elektroenergetykom organizującym prace sieciowe, które na mocy ustawy Prawo energetyczne porządkują instrukcje ruchu i eksploatacji sieci i wynikają z nich inne szczegółowe instrukcje stanowiskowe i organizacji bezpiecznej pracy. Zapewne niektórzy pomyślą, że organizacja jest bardziej skomplikowana, bo trzeba dopuścić do udziału w dostawie energii różnych uczestników, nie tylko elektrownie zawodowe, elektrociepłownie, ale także choćby elektrownie wiatrowe, a także uwzględniać potrzeby rozbudowy sieci (obecnie jedne z największych inwestycji sieciowych od czasów elektryfikacji kraju) w dodatku z wykorzystaniem na niespotykaną skalę outsourcingu (krajowego i zagranicznego) oraz potrzeby budowniczych dróg, autostrad i sieci kolejowej oraz rozbudowy infrastruktury krytycznej.
Wprowadzając coraz to nowe systemy zarządzania w energetyce warto pamiętać, aby porządkować własne życie.
Przypisy:
1Szyran J. OFM Conv.: "Muszę być świętym jak największym. Model doskonałości według Regulaminu Życia św. Maksymiliana Marii Kolbego". Wyd. Franciszkanów Bratni zew, Kraków 2019.
2 Tamże, s. 66 - rozdz. 1.2.2 Typologia sumienia; <> - zapis skorygowany.
3 Tamże, s.107-108, zapis skrócony.