Libijska produkcja ropy naftowej już na poziomach sprzed blokady
Dorota Sierakowska, Analityk surowcowy, Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska

Bieżący tydzień na rynku ropy naftowej na razie przynosi zwyżkę notowań, aczkolwiek dzisiejsza sesja póki co jest mało dynamiczna - przynosi ona wąską konsolidację cen ropy. Faktycznie, na rynku tego surowca panuje obecnie względna równowaga sił i wyczekiwanie na kolejne impulsy cenowe. Z jednej strony, inwestorzy liczą na wsparcie rynku ze strony OPEC+, ponieważ na oficjalnym spotkaniu "rozszerzonego kartelu" na przełomie listopada i grudnia mają zapaść decyzje modyfikujące porozumienie naftowe i ograniczające wydobycie ropy.
Z drugiej strony, popyt na ropę naftową w bieżącym roku spadł znacząco, restrykcje związane z koronawirusem w wielu krajach nadal pozostają w mocy, a niektórzy producenci ropy zwiększają wydobycie. W ich gronie znajduje się Libia, która w ostatnich miesiącach zwiększyła produkcję ropy naftowej o około milion baryłek dziennie.
Notowania ropy naftowej WTI - dane dzienne
Bieżący rok dla Libii był wyjątkowo trudny. W styczniu rozpoczęły się blokady infrastruktury naftowej przez bojówki, posiadające duże wpływy zwłaszcza we wschodniej części kraju. Te działania sparaliżowały libijski sektor naftowy, a wydobycie ropy naftowej w krótkim czasie spadło z okolic 1,2 mln baryłek dziennie do zaledwie niecałych 200 tysięcy baryłek dziennie. Taka sytuacja utrzymywała się przez osiem miesięcy - do września, kiedy to w Libii ogłoszono wewnętrzny rozejm i stopniowy powrót do produkcji i eksportu ropy naftowej w większych ilościach.
Tak też się stało. Libia, której przychody budżetowe wyraźnie uszczupliły się ze względu na blokady, bardzo szybko zaczęła zwiększać wydobycie ropy naftowej. W tym tygodniu tamtejsza National Oil Company (NOC) ogłosiła, że produkcja powróciła już do poziomów sprzed blokady i w tym tygodniu wyniosła 1,25 mln baryłek dziennie. W rezultacie, odżył także eksport tego surowca.
Rosnąca produkcja ropy naftowej w Libii to jedno z głównych wyzwań stojących obecnie przed OPEC+. Libia była wyłączona z porozumienia naftowego ze względu na wewnętrzne problemy - jednak teraz, gdy wydobycie ropy w tym kraju istotnie skoczyło w górę, kartel musi dopasować swoje działania do pojawiającej się dodatkowej podaży ropy na globalnym rynku.
Notowania ropy naftowej Brent - dane dzienne