ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

KOMENTARZE

Ropa naftowa najdroższa od marca br.
25.11.2020r. 10:21

Dorota Sierakowska, Analityk surowcowy, Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska
Na rynku ropy naftowej optymizm trwa w najlepsze. Ceny ropy gatunku WTI poruszają się już powyżej poziomu 45 USD za baryłkę, z kolei notowania ropy Brent przekraczają 48 USD za baryłkę. Dla obu tych rodzajów ropy naftowej są to najwyższe poziomy od marca - a dokładniej, od 6 marca, czyli momentu, w którym rozpoczęło się gwałtowne tąpnięcie notowań tego surowca.

Zwyżka notowań ropy naftowej bazuje na ogólnym optymizmie na rynkach finansowych, wywołanym doniesieniami o możliwym wprowadzeniu na rynek skutecznej szczepionki na koronawirusa jeszcze w bieżącym roku. Na rynku ropy oznacza to bowiem możliwe szybsze zniesienie restrykcji i uniknięcie kolejnych zakazów przemieszczania się, co z kolei pozytywnie przełożyłoby się na popyt na paliwa.

Dodatkowymi czynnikami wspierającymi stronę popytową na rynku ropy są informacje o bezproblemowym przejęciu władzy przez nowego prezydenta w USA (co nie było wcale oczywiste, zważywszy na liczne protesty Donalda Trumpa), jak również oczekiwania modyfikacji porozumienia naftowego OPEC+ już na początku przyszłego tygodnia.

(1024x683)Notowania ropy naftowej WTI - dane dzienne

W obliczu dużego optymizmu na rynku ropy naftowej, inwestorzy praktycznie zignorowali wczorajsze niezbyt dobre dane dotyczące zapasów paliw w USA. Amerykański Instytut Paliw podał bowiem, że zapasy ropy naftowej w USA wzrosły o 3,8 mln baryłek, podczas gdy oczekiwano ich niewielkiego spadku.

Najbliższe dni na rynku ropy na pewno mogą być nerwowe. Jeszcze dzisiaj pojawi się spora ilość ważnych danych makro z USA, w tym amerykański PKB za III kw., a dodatkowo oczywiście opublikowane zostaną środowe dane Departamentu Energii na temat zapasów paliw w Stanach Zjednoczonych.

Ze względu na jutrzejsze Święto Dziękczynienia, aktywność inwestorów pod koniec bieżącego tygodnia będzie jednak ograniczona, a kolejny mocny impuls na rynku ropy prawdopodobnie wywoła właśnie spotkanie OPEC+ na początku przyszłego tygodnia. Z technicznego punktu widzenia, rynek ropy wszedł w fazę wykupienia, co nakazuje ostrożność i wskazuje na zwiększone prawdopodobieństwo odreagowania spadkowego.

(1024x683)Notowania ropy naftowej Brent - dane dzienne

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE