ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Nowa prezydent Mołdawii przeciwko spłacie długów Naddniestrza za gaz
26.11.2020r. 08:17

Nowa prezydent Mołdawii Maia Sandu zapowiedziała, że jej kraj nie spłaci długów Naddniestrza za gaz dostarczony przez Gazprom - czytamy w BiznesAlert.pl.

Podkreśliła, że Kiszyniów płaci za dostawy energii z tego spornego obszaru pod kontrolą wojska rosyjskiego na terytorium mołdawskim, a jest ona wytwarzana z użyciem gazu z Rosji. - Mołdawia płaci za gaz i energię elektryczną, której produkcja na lewym wybrzeżu Dniestru jest możliwa dzięki dostawom gazu z Rosji do Naddniestrza. Z tego względu nawet jeśli Naddniestrze używa gazu za darmo i twierdzi, że dług za niego spada na Mołdawie, nie jest to prawda. Nigdy nie uznamy tego długu - zapowiedziała Sandu w rozmowie z Ukraińską Prawdą. Zastrzegła, że spłata długów Naddniestrza wobec Gazpromu to odpowiedzialność tamtejszych władz, które nie pytały się nigdy Kiszyniowa czy jest zainteresowany dostawami z Rosji.
Gazprom wycenia dług za dostawy do Naddniestrza na 6,914 mld dolarów, który dodaje do zadłużenia Mołdawii wycenianego na siedem mld. Spór toczy się z Moldovagazem, w którym wspomniana firma posiada 50 procent akcji. Póki co Mołdawia pozostaje zależna od dostaw gazu z Rosji, bo nie doszło jeszcze do rozpoczęcia dostaw przez Gazociąg Rumunia-Mołdawia, który został ukończony w 2020 roku, o czym informował BiznesAlert.pl. Prezydent Sandu ma ograniczone kompetencje w zakresie polityki energetycznej kraju, ale jest zwolenniczką kursu zachodniego. Mołdawia jest członkiem Wspólnoty Energetycznej wdrażającej przepisy unijne w sektorze jak Ukraina. Mimo to prezydent Naddniestrza Wadim Krasnosielski uznaje, że Kiszyniów powinien płacić długi tej marionetkowej republiki - czytamy w BiznesAlert.pl.
EA Daily , BiznesAlert

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE