ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Straż miejska w Sosnowcu będzie korzystała z dronów w walce ze smogiem
26.11.2020r. 16:47

Dwa drony ze specjalistycznymi kamerami otrzymała od sosnowieckiego samorządu tamtejsza straż miejska. Strażnicy mają korzystać z nich w ramach kontroli jakości spalanego paliwa oraz lokalizacji źródeł smogu.

Jak poinformował w czwartek rzecznik sosnowieckiego magistratu Rafał Łysy, do obsługi dronów o wartości ponad 30 tys. zł, wyposażonych m.in. kamery wysokiej rozdzielczości 4K oraz kamery termowizyjne, przeszkolono sześciu strażników. Wcześniej strażnicy przy kontroli palenisk również używali dronów, korzystali jednak z usług firm zewnętrznych.

Nowe drony sosnowieckiej straży miejskiej posłużą przede wszystkim do kontroli jakości spalanego paliwa oraz lokalizacji źródeł smogu.
"To wielkie wsparcie i nowe możliwości. Są miejsca, gdzie wejść nie można, ale już da się podlecieć i zrobić dokumentację zdjęciową" - wskazał cytowany przez Łysego prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński.

Wsparciem dla sosnowieckiej straży miejskiej w walce ze smogiem jest wykonana przez Główny Instytut Górnictwa (GIG) w Katowicach "mapa smogowa" miasta. Według niej zjawisko smogu jest największe w dzielnicach Pogoń, Porąbka, Juliusz oraz Klimontów. Stosunkowo najlepsza jakość powietrza jest w Zagórzu, Środuli i Śródmieściu.
Mapa ta powstała w sezonie zimowym 2018-2019, kosztem ok. 60 tys. zł. Pomiary wykonywano w zakresie: stężeń pyłów zawieszonych PM1, PM2,5, PM10 oraz tlenku węgla (CO). "Mapa smogowa" ma przekładać się na kierowanie w poszczególne obszary intensywniejszych kontroli straży miejskiej, ale też na pomoc miasta w postaci m.in. dotacji na modernizacje ogrzewania.

Sosnowiec stopniowo zwiększał w poprzednich latach środki na walkę z niską emisją, wzrastała tam m.in. kwota jednostkowej dotacji.

Ostatnio miasto dołączyło - jako pierwsze w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii - do rządowego programu Stop Smog, kierującego wsparcie na inwestycje antysmogowe w domach jednorodzinnych należących do właścicieli dotkniętych ubóstwem energetycznym.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE