ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Sześciu dyrektorów Citgo Petroleum skazanych na kary więzienia za rzekomą korupcję
27.11.2020r. 10:17

Sąd w Caracas skazał na kary wieloletniego więzienia sześciu b. dyrektorów amerykańskiego Citgo Petroleum, prowadzącego eksplorację złóż w Wenezueli. B. prezes koncernu Jose Pereira został skazany na 13 lat pozbawienia wolności; jego zastępcy spędzą w więzieniu od 8 do 10 lat.

Skazani mężczyźni są rezydentami Stanów Zjednoczonych. Zostali aresztowani przez służby wenezuelskie w listopadzie 2017 roku po ściągnięciu ich do Caracas pod pretekstem narady w biurze firmy naftowej PDVSA, największego przedsiębiorstwa państwowego w Wenezueli. PDVSA ma pakiet większościowy w amerykańskiej spółce Citgo Petroleum. Jej siedziba znajduje się w Houston w Teksasie.

Szef koncernu oraz jego zastępcy - Jose Luis Zambrano, Alirio Jose Zambrano, Jorge Toledo, Tomeu Vadell i Gustavo Cardenas zostali oskarżeni o przyjęcie łapówek i działania na szkodę skarbu państwa. Sąd w Wenezueli oprócz kary więzienia wymierzył Pereirze również karę grzywny w wysokości 2 mln dolarów USA.

Cała szóstka od początku odrzucała zarzuty wenezuelskiej prokuratury i twierdziła, że jest niewinna. Adwokat skazanych w czwartek rezydentów USA zapowiedziała apelację w ich sprawie. W swym oświadczeniu dla prasy Maria Alejandra podkreśliła, że Pereira i jego koledzy są "więźniami politycznymi". "Nie przedstawiono żadnych dowodów wskazujących, że dopuścili się przestępstw. W materiale dowodowym nie wymienia się nawet ich nazwisk" - zaznaczyła.

Według organizacji Human Rights Watch, zajmującej się przypadkami łamania praw człowieka w Wenezueli, mężczyźni zostali oskarżeni o podpisanie niekorzystnego dla PDVSA kontraktu międzynarodowego. W istocie zaś rząd prezydenta Nicolasa Maduro wykorzystał tę sprawę jako sygnał do rozpoczęcia kampanii antykorupcyjnej w kraju. Pod jej przykrywką dokonano czystek wśród kadry kierowniczej najważniejszych spółek w kraju.
Wenezuela zmagająca się z głębokim kryzysem politycznym i społeczno-gospodarczym czerpie większość swych dochodów ze sprzedaży ropy naftowej. Stanowią one blisko 95 proc. wpływów do wenezuelskiego budżetu - zaznacza BBC.

PDVSA jest objęta sankcjami amerykańskimi, wprowadzonymi w czerwcu 2019 r. po uznaniu przez Biały Dom lidera opozycji Juana Guaido za prezydenta kraju.

Sześciu przedstawicieli b. kierownictwa spółki Citgo Petroleum przebywało dotychczas w areszcie domowym. Wenezuelska prokuratura generalna nie zgodziła się na to, by stanęli oni przed sądami zagranicznymi. Postanowiono, że będą sądzeni w Wenezueli i tam też będą odbywać karę.

Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: PS 27.11.2020r. 12:03
To jest nauczka dla zagranicznych inwestorów nie inwestowania w krajach gdzie sądownictwo jest upolitycznione i pod... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE