ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

KOMENTARZE

W morzu "zielonych" obietnic
27.11.2020r. 11:06

Izabela Kloc,
Poseł do Parlamentu Europejskiego,
Członek komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii
Komisja Europejska opublikowała strategię dotyczącą odnawialnych źródeł energii na morzu. Jest ona podobna do "zielonej" fali na lądzie. Czyli dużo ambitnych planów i mało konkretnych pomysłów.

Tylko w ubiegłym roku w Europie podłączono ponad 500 nowych, morskich turbin wiatrowych. Dla Komisji Europejskiej to jeden z najbardziej obiecujących kierunków rozwoju OZE. Nic dziwnego, że w ciągu najbliższych trzech dekad Bruksela planuje aż 25-krotnie zwiększyć moc morskiej energetyki. W konkretnych liczbach oznacza to skok z obecnych 12 GW do 60 GW w 2030 r. i 300 GW w 2050 r. Podobna dynamika wzrostu ma dotyczyć energetyki bazującej na mocy fal i pływów oceanicznych. Z obecnych 13 MW do 1 GW w 2030 r. i 40 GW w 2050 r. Wartość związanych z tym inwestycji ma sięgnąć 800 miliardów euro. Strategia Brukseli opiera się na prostym założeniu. Jeśli teraz uda się Europie opracować i wdrożyć wyrafinowane rozwiązania techniczne, jutro będzie mogła je sprzedawać całemu światu. Według szacunków, morski sektor OZE może stworzyć nawet 200 tys. nowych miejsc pracy.

Brzmi to zbyt pięknie, aby mogło być prawdziwe

Przede wszystkim przewidywane liczby wydają się zbyt ambitne i mocno przesadzone. Dla porównania, przeciętna elektrownia jądrowa mam moc 1 GW. Trudno uwierzyć, że za 30 lat morskie turbiny wiatrowe wytworzą tyle energii co 300 "atomówek". Może Bruksela popełniła błąd i wskazała rok 2050 choć miała na myśli 2100 r. W takim przypadku liczby miałyby sens. Poza tym wiatraki na morzu, jak wszystkie OZE są nieciągłym źródłem energii, a społeczeństwo XXI wieku potrzebuje jej 24 godziny na dobę.

Kolejna kwestia to dobrze znany w Brukseli manewr polegający na posiłkowaniu się technologiami, które jeszcze nie istnieją

Pływające z dala od wybrzeża panele słoneczne rewelacyjnie wyglądają w filmach science fiction. Niestety, w świecie realnym takie technologie są w powijakach i wymagają lat badań oraz weryfikacji danych. Po trzecie, europejska przestrzeń morska nie jest nieograniczona. Z powodu nowej infrastruktury energetyki odnawialnej robi się coraz tłoczniej na akwenach. Badania przeprowadzone przez think tank Agora Energiewende na niemieckim Morzu Północnym potwierdzają, że im więcej turbin jest instalowanych w tym regionie, tym maleje wydajność morskiej energii wiatrowej.

Bruksela nie bierze takich informacji pod uwagę i planuje rozwój Unii Europejskiej w oparciu o marzenia, a nie twarde dane

Jako unijna społeczność stajemy się przedmiotem kolejnego eksperymentu, który może się powieść albo nie. Wiadomo, że w trosce o klimat należy szukać nowych rozwiązań w dziedzinie wytwarzania energii. Odpowiedzialni politycy powinni jednak mieć także plan "B". Innowacje muszą iść w parze ze sprawdzonymi rozwiązaniami. Jeśli chodzi o energetykę, to najbardziej niezawodnym surowcem są wciąż paliwa kopalne. Bruksela nie chce jednak o nich słyszeć i preferuje plany pisane palcem na morskiej wodzie.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE