ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

MATERIAŁY PROBLEMOWE

Analysis of electric systems' structures in nuclear power plants with emphasis on ensuring operational reliability
04.12.2020r. 05:31

Józef Paska, Piotr Marchel, Paweł Terlikowski, Karol Pawlak ("Rynek Energii" - 5/2020)
The authors focused on different issues regarding necessary conditions of a safe work of nuclear power plant. Based on authors research the auxiliaries' power supply systems must be designed to assure a maximal reliability level of the supply for the most important auxiliaries. In the nuclear power plant, it is necessary to remove the decay heat produced in nuclear fuel during the long time after the reactor shutdown. It is also necessary to supply the devices responsible for the radiation protection of people and environment.

Dołączone pliki: Do odczytu plików wymagany jest program Acrobat Reader.


Dodaj nowy Komentarze ( 6 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 4 )


Autor: Choczewo 04.12.2020r. 10:11
Zamiast zajmować się systemami elektrycznymi elektrowni jądrowych, których panowie nie projektowali, nie testowali, nie pisali software do obsługi zarządzania tymi systemami, warto by podjąć temat, który jest w Waszym zasięgu. Prostym zadaniem dla studentów matematyki stosowanej jest wprowadzenie prawidłowej definicji LCOE, bo ta stosowana przez OECD NEA to metamatematyczny dziwoląg.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: J. Paska 06.12.2020r. 11:16
Drogi Panie/Pani Choczewo;
Kolejny już raz "ni z gruchy ni z pietruchy" podnosi Pan/Pani kwestię definicji LCOE, baz żadnego związku z tematyką i zakresem artykułu. Zapewniam Pana/Panią, że w wolnym czasie przygotuję odpowiedni tekst na ten temat.
Z pozdrowieniami, J. Paska
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Choczewo 07.12.2020r. 10:34
Jesteśmy po rozmowie z Naszymi ekspertami, którzy opracowali dla Nas ekspertyzę odnoszącą się do definicji LCOE postulowanej przez OECD NEA i BEIS. Ta definicja używana jest na całym świecie do obliczeń efektywności inwestycji dla rożnych źródeł energii. Niestety jest ona błędna, a więc wszystkie obliczenia rankingowe źródeł energii nadają się do kosza. Ponieważ w Polsce uniwersytety i politechniki np. UW, AGH, PG, niestety bezkrytycznie, wykorzystują tę definicję, poprosiliśmy Naszych ekspertów o sprawdzenie jej poprawności. Wynik ! Definicja jest błędna.
Mamy prawie pewność, że została ona użyta również w najnowszym PPEJ, bo w starszej wersji to jest pewne. Dlatego też jest dla Nas wysoce zastanawiające, że środowisko energetyków w Polsce, nie zainteresowało się tą sprawą, szczególnie, że Nasz ekspert twierdzi , iż poinformował Pana specjalnym e-mailem o zaistniałej sytuacji. Niestety, prawdopodobnie z uwagi na brak czasu, nie był Pan w stanie Nas poinformować o swoim stanowisku w tej sprawie. Dlatego proponujemy Panu wspólną publikację na ten temat np. w czasopiśmie Rynki Energii lub Energies. Uproszczona wersja została opublikowana w The Electricity Journal, jako odpowiedź na artykuł J. Loewena.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: qqq 07.12.2020r. 13:52
Nie sądzę, że powino się stwierdzać, iż LCOE jest używane do porównywania efektywności inwestycji dla różnych źródeł. LCOE służy do porównania różnych technologii. Dyskontowanie wartości fizycznej (energii wygenerowana) ma o tyle sens: Zakłada się, że w przyszłości energia będzie generować stałe przychody. Przychody, ze względu na wartość pieniądza w czasie, również należy zdyskontować tak jak poprzednio z kosztemi. Ponieważ dzisiejsze przychody są więcej warte niż przyszłe przychody. Jeśli porównywać generatory poza siecią (off-grid), to można ustawić stopę dyskontową dla energii na 0%, tj nie można jej sprzedać. Nie jestem ekonomistą ale Pan Adam Szymański też swoim wykształceniem się nie chwali.

LCOE służy do porównywania a nie analizy ekonomicznej inwestycji. Jeśli jest wykorzystywane do projektów tak kluczowych jak PPEJ to wróżę nam sukces...
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 4 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE