Jan Śpiewak: Nie ma ucieczki przed atomem
01.12.2020r. 11:03

"Nie ma ucieczki przed atomem. Wszyscy stoimy przed wyzwaniem globalnego ocieplenia a zużycie energii będzie wzrastać, bo biedne Południe będzie chciało dogonić bogatą Północ" - powiedział Jan Śpiewak, przewodniczący Stowarzyszenia Wolne Miasto Warszawa i wiceprzewodniczący Stowarzyszenia Energia Miast, w rozmowie z BiznesAlert.pl.
Aktywista społeczny i samorządowiec mówił o konieczności inwestycji w energetykę jądrową. "Dobrym przykładem jest tutaj Francja, która wytwarza czystą energię, bo w latach 70-tych postawiła na energetykę jądrową i zdekarbonizowała gospodarkę praktycznie w ciągu dekady. Wydaje mi się, że to jest droga, którą musimy podążać" - argumentował.
Jan Śpiewak w trakcie rozmowy zwrócił uwagę, że w krajach europejskich wyłączane są kolejne reaktory, ale zastępują je nie źródła odnawialne, jak wiatraki czy panele fotowoltaiczne, ale w głównej mierze gaz albo węgiel. Dodał, że w tym kontekście budowany gazociąg Nord Stram 2, który ma uczynić z Niemiec hub gazowy, zagraża bezpieczeństwu Polski. Dodał, że energetyka odnawialna powinna być rozwijana ze wsparciem stabilnego i czystego źródła jakim jest właśnie energetyka jądrowa, a nie emisyjny gaz czy węgiel, jak w Belgii czy Niemczech.
Jan Śpiewak pytany o odpady powiedział, że "każde źródło energii wytwarza odpady, OZE też wytwarza odpady, turbiny wiatrowe nie są tworzone z powietrza, baterie - które na obecnym etapie rozwoju nie wystarczają do stabilizowania systemu poprzez magazynowanie energii - wytwarzane są z minerałów ziem rzadkich, których wydobycie niszczy środowisko a nawet doprowadza do konfliktów". Dodał, że w tym aspekcie budowa bloków jądrowych wiąże się z najmniejszymi kosztami dla środowiska.
Samorządowiec zwrócił też uwagę, że kluczowe jest przełamanie negatywnej opinii o atomie, "tej gęby, którą atomowi przyprawiono". Dodał, że bardzo go ucieszyła informacja z Finlandii, gdzie szefowa Zielonych powiedziała, iż nie stawia weta dla atomu, co jest ogromną zmianą. Bo jak powiedział Jan Śpiewak: "atom nie jest mniejszym złem, jest małym dobrem".