ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

ARP: w październiku nieznaczny wzrost krajowych cen węgla dla energetyki, spadek dla ciepłownictwa
01.12.2020r. 13:24 01.12.2020r. 12:28

Ceny polskiego węgla kamiennego dla energetyki w październiku br. wzrosły o 0,5 proc. wobec września, a ceny dla ciepłownictwa były niższe o 4,3 proc. - podała Agencja Rozwoju Przemysłu. Krajowy węgiel zarówno dla energetyki, jak i ciepłownictwa był tańszy niż przed rokiem.

Na rynkach międzynarodowych październik, podobnie jak wrzesień, przyniósł wzrost cen węgla, które w europejskich portach ARA (Amsterdam, Rotterdam, Antwerpia) zwyżkowały wobec września o 8,7 proc. W październiku europejskie ceny węgla były jednak o 6,9 proc. niższe wobec tego samego miesiąca przed rokiem.

Katowicki oddział Agencji Rozwoju Przemysłu, monitorujący rynek węgla kamiennego i sytuację w polskim górnictwie, podał we wtorek wartości, jakie osiągnęły w październiku br. dwa indeksy obrazujące sytuację na krajowym rynku węgla energetycznego.

Z danych wynika, że w październiku polski węgiel dla energetyki był o 1,5 proc. tańszy niż w tym samym miesiącu rok wcześniej, natomiast w odniesieniu do węgla dla ciepłownictwa średni spadek wartości indeksu rok do roku wyniósł 2,5 proc.

Indeks PSCMI1 (z ang. Polish Steam Coal Market Index) wyraża ceny węgla dla tzw. energetyki zawodowej i przemysłowej (do produkcji energii elektrycznej), natomiast indeks PSCMI2 - dla ciepłowni przemysłowych i komunalnych (do wytwarzania ciepła).

Średniomiesięczna wartość indeksu cen węgla dla energetyki (PSCMI1) wyniosła w październiku 262,06 za tonę, wobec 260,69 zł za tonę we wrześniu i 263,94 zł za tonę w sierpniu. W przeliczeniu na uzyskiwaną z węgla energię, w październiku było to 11,99 zł za gigadżul energii, wobec 11,85 zł za gigadżul miesiąc wcześniej.

Indeks cen węgla dla ciepłownictwa (PSCMI2) osiągnął w październiku wartość 304,40 zł za tonę, wobec 317,98 zł za tonę we wrześniu oraz 319,84 zł za tonę w sierpniu. W przeliczeniu na uzyskiwaną z węgla energię, w październiku było to 12,78 zł za gigadżul energii, wobec 13,34 zł miesiąc wcześniej.
Dziesiąty miesiąc 2020 r. przyniósł dalszy wzrost cen węgla w europejskich portach ARA (Amsterdam, Rotterdam, Antwerpia) w porównaniu do września o 8,7 proc. Październikowe ceny były jednak o 6,9 proc. niższe niż rok wcześniej. Polskie indeksy cenowe w przeliczeniu na warunki portów ARA wyniosły w październiku br. 78,05 USD za tonę węgla dla energetyki oraz 83,17 USD za tonę węgla dla ciepłownictwa.

Wcześniej, w czerwcu, miesięczna wartość indeksu DES ARA wzrosła w stosunku do maja o 17,1 proc., natomiast w lipcu wzrosła o kolejne 8,1 proc. W sierpniu nastąpił spadek miesiąc do miesiąca o 0,9 proc., a wrzesień przyniósł wzrost o 5,6 proc.

Polskie Indeksy Rynku Węgla Energetycznego to grupa wskaźników cen wzorcowego węgla energetycznego, produkowanego przez krajowych producentów i sprzedawanego na krajowym rynku energetycznym oraz krajowym rynku ciepła. Agencja oblicza je wspólnie z Towarową Giełdą Energii. Bazują one na danych miesięcznych ex-post i wyrażają cenę zbytu węgla kamiennego w jakości dostosowanej do potrzeb odbiorców. Wyrażona w indeksach wartość to cena węgla netto "na wagonie" w punkcie załadunku - bez uwzględnienia podatku akcyzowego, kosztów ubezpieczenia oraz kosztów dostawy.

Wcześniej katowicki oddział ARP opublikował dane dotyczące krajowego wydobycia i sprzedaży węgla w październiku br., kiedy wielkość sprzedaży (5,5 mln ton) była o 1,1 mln ton wyższa od miesięcznej krajowej produkcji tego surowca (4,4 mln ton). Na przykopalnianych zwałach w końcu października leżało ok. 6,7 mln ton węgla, wobec niespełna 4,7 mln ton rok wcześniej. Przed rokiem w październiku kopalnie wydobyły ponad 5,4 mln ton węgla, a sprzedały przeszło 5,5 mln ton.

Jak podała we wtorek ARP, w końcu października br. kopalnie węgla kamiennego zatrudniały ok. 80,5 tys. osób - ok. 300 pracowników mniej niż miesiąc wcześniej.

Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: Darek 01.12.2020r. 15:14
Skąd wynika ww. różnica w cenie węgla? Jakiś inny rodzaj spalają ciepłownie od elektrowni?
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE