ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

ARP: w październiku krajowa sprzedaż węgla o 1,1 mln ton większa od wielkości wydobycia
01.12.2020r. 12:35

W październiku br. wielkość sprzedaży węgla kamiennego z polskich kopalń była o 1,1 mln ton większa od miesięcznej krajowej produkcji tego surowca - wynika z danych Agencji Rozwoju Przemysłu. W dziesiątym miesiącu roku kopalnie wydobyły ok. 4,4 mln ton węgla, a sprzedały ok. 5,5 mln ton.

Miesiąc wcześniej, we wrześniu, wielkość produkcji węgla wyniosła 4,4 mln ton, a sprzedaż osiągnęła 4,5 mln ton.

W efekcie październikowego wzrostu sprzedaży, zmalała ilość surowca na przykopalnianych zwałach - w końcu października leżało tam 6,7 mln ton węgla, wobec 7,8 mln ton miesiąc wcześniej.

We wtorek katowicki oddział Agencji, monitorujący rynek węgla i sytuację w górnictwie, opublikował dane o produkcji i sprzedaży węgla w październiku tego roku.

Październik był kolejnym w tym roku miesiącem wzrostu sprzedaży, po spowodowanym pandemią kryzysie na przełomie wiosny i lata. W sierpniu kopalniom udało się zrównoważyć wydobycie i sprzedaż węgla na poziomie ok. 4,2 mln ton, zaś wrześniowa produkcja i sprzedaż wzrosły w stosunku do sierpnia o 200-300 tys. ton. W październiku, gdy trwał już sezon grzewczy, sprzedaż była znacząco wyższa niż miesiąc wcześniej.

Przed rokiem w październiku kopalnie wydobyły ponad 5,4 mln ton węgla (1 mln więcej niż w tym roku), a sprzedały przeszło 5,5 mln ton - podobnie jak w październiku br.

W tym roku - oprócz września i października - także w maju i czerwcu, kiedy górnictwo najbardziej odczuwało skutki pandemii koronawirusa, miesięczna sprzedaż węgla była wyższa od wielkości wydobycia. W pozostałych miesiącach kopalnie wydobywały więcej węgla niż sprzedawały, a niesprzedany surowiec trafiał na zwały. W sierpniu po raz pierwszy w tym roku nastąpiło zrównoważenie produkcji i wielkości sprzedaży.

Jak wynika z danych ARP, w maju br. polskie kopalnie wydobyły blisko 3,2 mln ton węgla kamiennego, a sprzedały niespełna 3,5 mln ton, zaś w czerwcu wydobycie wzrosło do 3,8 mln ton, a sprzedaż do 4 mln ton. Maj i czerwiec były miesiącami z historycznie najniższą miesięczną wielkością produkcji i sprzedaży węgla w Polsce. W lipcu miesięczna wielkość wydobycia osiągnęła 5 mln ton, a sprzedaż 4,3 mln ton. W sierpniu wydobycie i sprzedaż sięgnęły 4,2 mln ton, a we wrześniu 4,4-4,5 mln ton.

W końcu października br. na przykopalnianych zwałach leżało ok. 6,7 mln ton węgla, wobec ok. 7,8 mln ton w końcu września. Przed rokiem, w końcu października 2019, na zwałach leżało niespełna 4,7 mln ton niesprzedanego węgla.
Od początku tego roku do maja węgla na zwałach systematycznie przybywało - w kwietniu wielkość sprzedaży była o 200 tys. ton mniejsza od wielkości produkcji w tym okresie, w marcu o 500 tys. ton, w lutym o 700 tys. ton, a w styczniu - o 1,2 mln ton mniejsza.

W minionym roku przez osiem miesięcy wielkość sprzedaży węgla była niższa od wielkości wydobycia w tych miesiącach, największą różnicę zaś - ponad 900 tys. ton - zanotowano w maju 2019. W styczniu br. nadwyżka wydobycia nad sprzedażą była jak dotąd rekordowa.

Najwyższa ilość węgla na zwałach nadal przypada na największego krajowego producenta tego surowca - Polską Grupę Górniczą. Już w poprzednich miesiącach przedstawiciele tej spółki sygnalizowali, że spowodowany pandemią spadek zużycia energii skutkował tym, że elektrownie znacząco zmniejszyły zapotrzebowanie na węgiel.

Jak wynika z danych ARP, w ciągu 10 miesięcy br. krajowe wydobycie węgla kamiennego wyniosło ok. 44,5 mln ton, a sprzedaż ok. 42,7 mln ton - tegoroczna produkcja przewyższyła sprzedaż o ok. 1,8 mln ton.

Dla porównania, w okresie 10 miesięcy ubiegłego roku kopalnie wyprodukowały ok. 51,5 mln ton węgla, a sprzedały ok. 48,9 mln ton. Oznacza to spadek krajowego wydobycia węgla kamiennego rok do roku o ok. 7 mln ton i spadek sprzedaży tego surowca o ok. 6,2 mln ton.

W całym ubiegłym roku polskie kopalnie wydobyły ponad 61,6 mln ton węgla kamiennego - ok. 1,8 mln ton mniej niż rok wcześniej. Sprzedaż węgla spadła rok do roku o 4,1 mln ton, do ponad 58,4 mln ton.

Jak podała we wtorek ARP, w końcu października br. polskie kopalnie węgla kamiennego zatrudniały ok. 80,5 tys. osób - ok. 300 pracowników mniej niż miesiąc wcześniej.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE