ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:



PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA





SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Ceny ropy pod presją - zapasy surowca w USA rosną, w czwartek decyzja OPEC+
02.12.2020r. 07:50

Ceny ropy w USA są pod presją w reakcji na mocny wzrost amerykańskich zapasów tego surowca i niepewność co do decyzji OPEC+ w sprawie wielkości produkcji od początku 2021 r. - informują maklerzy.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na styczeń, na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 44,18 USD, po spadku ceny o 0,83 proc.

Ropa Brent w dostawach na styczeń, na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie kosztuje 47,07 USD za baryłkę, niżej o 0,74 proc.

W USA mocno wzrosły zapasy ropy - wynika z nieoficjalnego raportu Amerykańskiego Instytutu Paliw (API).

API podał we wtorkowych danych, że amerykańskie zapasy ropy naftowej wzrosły w ub. tygodniu o 4,15 mln baryłek.

Tymczasem analitycy spodziewali się ich wzrostu - ale dwukrotnie niższego.

W środę oficjalny raport o zapasach paliw w USA przedstawi po godz. 16.30 Departament Energii (DoE).

Wzrost zapasów ropy w USA pojawia się w momencie, gdy kraje sojuszu OPEC+ zastanawiają się nad tym, jak będzie wyglądać ich produkcja ropy od początku 2021 r.
Producenci ropy z OPEC+, skupiającego 23 kraje, spotkają się w czwartek, aby określić politykę produkcyjną kartelu i jego sojuszników od stycznia przyszłego roku.

Przewodniczący OPEC - minister energii Algierii Abdelmadjid Attar - przestrzegał w ub. tygodniu, że grupa musi zachować ostrożność ze względu na ryzyko nowej nadwyżki ropy na globalnych rynkach paliw na początku przyszłego roku.

Jeśli OPEC+ zdecyduje w czwartek, że zwiększy od początku 2021 roku dostawy ropy, to na rynek popłynie więcej surowca o ok. 1,9 mln baryłek dziennie.

Większość obserwatorów rynku spodziewa się jednak, że OPEC+ przedłuży o 3 miesiące obowiązujący obecnie limit dostaw ropy, pomimo że w sojuszu utrzymują się napięcia, co komplikuje ministerialne rozmowy.

"OPEC+ nie ma innego wyjścia, jak tylko przedłużyć obowiązujące teraz cięcia dostaw ropy, aby utrzymać ceny na obecnych poziomach" - wskazuje Daniel Hynes, starszy strateg rynku towarowego w Australia & New Zealand Banking Group Ltd.

"Dane o zapasach ropy w USA, informacje dotyczące mobilności ludzi w czasie pandemii koronawirusa i marże rafineryjne wskazują na stosunkowo słaby rynek fizyczny ropy w tej chwili" - dodaje.

Ropa na NYMEX w N. Jorku staniała na zakończenie poprzedniej sesji o 1,7 proc. W ciągu 3 poprzednich sesji straciła zaś łącznie 2,5 proc.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoft



cire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE