ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Prezydent do górników: transformacja energetyczna musi być sprawiedliwa i rozumna
02.12.2020r. 14:50

Transformacja energetyczna musi zostać zrealizowana, ale trzeba to uczynić w sposób sprawiedliwy, rozumny, z uwzględnieniem polskich realiów gospodarczych i interesów pracowniczych - wskazał w barbórkowym przesłaniu do górników prezydent Andrzej Duda.

Film z życzeniami głowy państwa z okazji obchodzonego 4 grudnia górniczego święta opublikował w środę na swojej stronie internetowej Wyższy Urząd Górniczy w Katowicach, nadzorujący m.in. sprawy bezpieczeństwa w przemyśle wydobywczym.

Składając górnikom barbórkowe życzenia prezydent powiedział m.in., że "obok dynamicznego rozwoju sektora zielonej energii, podstawą bezpieczeństwa energetycznego Polski jest i w najbliższych dekadach nadal będzie energetyka oparta na węglu", zaś "praca górników jeszcze długo będzie potrzebna". Podkreślił przy tym potrzebę zrównoważonego rozwoju oraz dbałości o środowisko naturalne.

"Każda polska rodzina chce cieszyć się bezpieczeństwem energetycznym, ale także pragnie żyć w czystym środowisku naturalnym. Ochrona klimatu i zapewnienie czystego powietrza jest naszym wielkim zadaniem, również wobec przyszłych pokoleń. Dlatego transformacja energetyczna musi zostać zrealizowana, ale trzeba to uczynić w sposób sprawiedliwy, rozumny, z uwzględnieniem polskich realiów gospodarczych i interesów pracowniczych" - powiedział prezydent.

"Potrzebujemy zrównoważonego rozwoju - takiego, który zapewni dobrobyt ludziom, ochroni środowisko naturalne, zwiększy społeczną solidarność, zagwarantuje miejsca pracy. Tych celów nie można przeciwstawiać - wszystkie są jednakowo ważne. Jako prezydent czuję się w obowiązku dbać o tę właśnie równowagę" - zadeklarował Andrzej Duda, oceniając, że trzeba także widzieć duży potencjał wiążący się z węglowymi technologiami niskoemisyjnymi.

"Praca górników jeszcze długo będzie potrzebna, jak przewiduje to porozumienie rządu ze środowiskami górniczymi" - powiedział prezydent, nawiązując do podpisanego we wrześniu w Katowicach porozumienia, przewidującego horyzont działania polskich kopalń do 2049 roku.

Prezydent przekazał wszystkim górnikom "słowa uznania, wdzięczności i wielkiego szacunku". "Może zbyt rzadko uświadamiamy sobie, jak ważny jest trud górników dla rozwoju gospodarczego naszego kraju. Nie można też opowiedzieć historii Polski bez opowieści o patriotyzmie górników, o ich oddaniu ojczyźnie" - mówił Duda, wspominając zaangażowanie górników w trzy powstania śląskie oraz powstanie Solidarności.

"Polscy górnicy w wielkim stopniu przyczynili się do zwycięstwa wolności, płacąc nawet cenę własnego życia, jak ci, co polegli w kopalni Wujek. Oddaję część bohaterom, skłaniam głowę przed patriotycznymi zasługami" - powiedział prezydent. Jak ocenił, nie bez powodu patronką górników jest św. Barbara - patronka trudnej, niebezpiecznej pracy.
"Zawód górnika ma wymiar służby. Wymaga szczególnych predyspozycji, hartu ducha, poczucia solidarności i braterstwa z kolegami. Wyraża się to w codziennej pracy, ale jeszcze mocniej w chwilach zagrożeń. Górnicy nigdy nie zostawiają swoich braci w potrzebie. Składam hołd tym, którzy na skutek katastrof odeszli na wieczną szychtę, a także wszystkim dzielnym ratownikom" - powiedział w barbórkowym nagraniu prezydent.

Jak zauważył, ryzyko górniczej służby przejawiło się również podczas pandemii (łącznie koronawirusem zakażonych zostało dotąd blisko 10 tys. górników - PAP). "Pracownicy kopalń należą do tych grup zawodowych, które szczególnie odczuły zagrożenie koronawirusem. Wyrażam uznanie wszystkim górnikom, którzy jako ozdrowieńcy oddają osocze, tak istotne dla niesienia teraz pomocy ciężko chorym" - powiedział Duda.

Życząc wszystkim pracownikom branży wydobywczej pomyślności i zdrowia, prezydent wyraził też życzenie, "abyśmy wszyscy razem pokonali jak najszybciej pandemię".

"Całej górniczej braci, państwa rodzinom i bliskim składam życzenia wszelkiego dobra i szczęścia. Śląskie przysłowie obiecuje, że +Barbara święta o górnikach pamięta+. Wszystkim państwu życzę jej stałej opieki i błogosławieństwa. Mogą być państwo także pewni, że są przy was serdeczne myśli Polaków - nasz szacunek, zrozumienie i wdzięczność. Niech żyje nam górniczy stan; Szczęść Boże" - zakończył prezydent.

W tym roku, z powodu obostrzeń sanitarnych, przypadające 4 grudnia święto górników będzie obchodzone bez tradycyjnych akademii i biesiad piwnych. W kościołach odprawione zostaną msze w intencji górników poszczególnych kopalń, a tradycyjne przemarsze orkiestr dętych będą miały ograniczony wymiar. Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, które było inicjatorem udanych starań wpisania Barbórki na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturalnego, namawia do dzielenia się relacjami z rodzinnego świętowania w mediach społecznościowych.

Barbórka - tradycyjny dzień górnika - obchodzona jest nie tylko na Górnym Śląsku, ale też w innych regionach, gdzie świętują górnicy węgla brunatnego, pracownicy kopalń rud miedzi, cynku i ołowiu, soli, a także załogi zakładów wydobywczych nafty i gazu, wód leczniczych i termalnych. Wraz z firmami eksploatującymi kopaliny pospolite - kruszywa, piasek i żwir - w Polsce jest ponad 7,5 tys. zakładów górniczych: podziemnych, otworowych i odkrywkowych. Łącznie krajowy przemysł wydobywczy bezpośrednio zatrudnia ok. 180 tys. pracowników, w tym ponad 80 tys. w kopalniach węgla kamiennego.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE