Cztery rynki elektroprosumeryzmu odpowiedź na strukturalny kryzys 2020 (ścianę rodzącą energetyczny przełom), wyzwanie i szansa 2050
03.12.2020r. 05:25
prof. dr hab. inż Jan Popczyk

Jeśli w marcu 2020 r. ktoś miał wątpliwości jak COVID-19 wpłynie na szanse transformacji energetyki w trybie innowacji przełomowej (transformację do elektroprosumeryzmu), to po trzech kwartałach jest jasne, że pytanie czy? trzeba już zamienić na pytanie jaki jest najlepszy sposób jej realizować? Bo wątpliwości zostały radykalnie zredukowane. I przyszedł najwyższy czas, aby zacząć praktyczną strukturyzację wschodzących rynków elektroprosumeryzmu, aby zacząć budowę oddolnych kompetencji na rzecz realizacji Agendy NewGenerationEU w sposób, który nie będzie zwiększał patologii społecznych świata korporacyjnego i dramatycznego wzrostu entropii świata przyrodniczego, będzie natomiast odbudowywał zrównoważony ład: społeczny i przyrodniczy. O tym jest artykuł.
COVID-19 dotknął świat w momencie, kiedy ten był już w stanie głębokiej nierównowagi, niedostosowania marnej kondycji społecznej do eksplozji technologicznej, zwłaszcza cyfryzacyjnej. Dlatego mogła się dokonać w ciągu trzech kwartałów dramatyczna alokacja zasobów rynków finansowych (produktów pochodnych). W rezultacie kapitalizacja korporacyjnej energetyki wielkoskalowej - energetyka paliw kopalnych - osunęła się (nie tylko w Polsce) do poziomu śmieciowego. Zasoby rynków finansowych popłynęły na rynki e-commerce. Rozwarcie bogactwa między najbogatszymi i najbiedniejszymi szokowo wzrosło. Polska energetyka paliw kopalnych doszła do ściany.
To co się dalej w Polsce stanie zależy od mobilizacji społecznej. Za ścianą są już tylko cztery rynki elektroprosumeryzmu. Trzeba je zbudować. Muszą to zrobić prosumenci (na razie odbiorcy energii elektrycznej), pretendenci-innowatorzy (sektor MMSP), samorządy (2,5 tys. jednostek JST). Powinni to zrobić we współpracy - w ramach zasady TPA+, czyli zasady współużytkowania zasobów KSE - z operatorami OSDe (sieci elektryczne nN-SN-110 kV) oraz PSE (OSPe - zasoby systemowe, przede wszystkim regulacja częstotliwościowa, ale także układy dosyłowe z rynku offshore w obszar korytarza infrastrukturalno-urbanistycznego (kotwica północ-południe). Politycy muszą odpowiedzieć na wyzwanie - sprostać mu. Muszą zdobyć się na odwagę, ale też dostrzec swój interes, i wprowadzić regulacje prawne zapewniające wejście w życie zasady współużytkowania zasobów KSE. Bez tej zasady cztery rynki elektroprosumeryzmu zostaną zbudowane, ale straty poniosą wszyscy: społeczeństwo, politycy. Korporacyjna energetyka wielkoskalowa paliw kopalnych tak czy owak musi się zrestrukturyzować. Bez zasady współużytkowania zasobów KSE koszty restrukturyzacji będą większe, z zasadą - mniejsze. Różnica jest potencjalną korzyścią energetyka wielkoskalowej paliw kopalnych i ta powinna ją bezwzględnie zdyskontować. A zresztą, powinna zacząć się solidaryzować ze społeczeństwem, które musi podjąć historyczny wysiłek.
Dołączone pliki:
Do odczytu plików wymagany jest program
Acrobat Reader.