ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Orlen Lietuva w sojuszu wodorowym Litwy
03.12.2020r. 18:14

Ministerstwo energetyki Litwy podpisało umowę z dziewiętnastoma organizacjami, w tym z Orlen Lietuva, w sprawie budowy platformy wodorowej w tym kraju - czytamy w "BiznesAlert.pl".

Sygnatariusze mają razem wspierać rozwój technologii zielonego wodoru wytwarzanego z nadwyżek energii ze źródeł odnawialnych (OZE) oraz paliw kopalnych.
"Użyjemy Litewskiej Platformy Wodorowej skupiającej ministerstwa, najsilniejsze organizacje biznesowe i liderów rynku energetycznego do wdrażania innowacyjnych projektów i rozwoju długoterminowej strategii wodorowej poprzez skonsolidowanie naszego potencjału, który będzie w odpowiedni sposób reprezentował Litwę w Unii Europejskiej" - ocenił p.o ministra energetyki Żygimantas Vaičiūnas.

Wśród sygnatariuszy znalazło się litewskie ministerstwo gospodarki i innowacji, transportu i komunikacji, Ignitis Group. Kłajpedos Nafta, Amber Grid, Orlen Lietuva i inne firmy. Ta polska spółka należy do Grupy PKN Orlen i zarządza Rafinerią Możejki na Litwie. Orlen ma plan inwestycji w wodór zakładający wytwarzanie go z pomocą energii z morskich farm wiatrowych, które chce zbudować na Bałtyku.
Firmy skupione w sojuszu budowanym przez resort energetyki na Litwie mają wesprzeć realizację Krajowego Planu na rzecz Energii i Klimatu z użyciem technologii wodorowych. Projekt prawa o paliwach alternatywnych na Litwie stanowi, że biometan i zielony wodór będą odpowiadać za co najmniej 5 procent krajowego zużycia paliw w sektorze transportowym. Znajduje się w Sejmasie i jest przedmiotem obrad. Litwini przygotowują także poprawki do przepisów o standardach jakości gazu po to, aby wodór mógł być tłoczony gazociągami przesyłowymi.
Ministerstwo Energetyki Litwy , BiznesAlert

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE