ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

CENTRUM PRASOWE

W 2020 r. sześć elektrociepłowni PGE Energia Ciepła świętowało swoje jubileusze
05.01.2021r. 11:54

Z tej okazji spółka przygotowała film jubileuszowy, dzięki któremu możemy zobaczyć jak zmieniały się elektrociepłownie na przestrzeni lat.

Dzisiejsze zakłady, produkujące ciepło i energię elektryczną, w niewielkim stopniu przypominają te funkcjonujące przed laty. Najstarsza elektrociepłownia PGE Energia Ciepła skończyła już 90 lat. Z okazji rocznic powstania każdej z sześciu elektrociepłowni, PGE Energia Ciepła wyprodukowała specjalny film jubileuszowy, podsumowujący historie zakładów i lata rozwoju.

- Jak mogą Państwo usłyszeć w filmie jubileuszowym, wieloletniej historii elektrociepłowni, należących dziś do PGE Energia Ciepła, towarzyszy nieustanny rozwój i ciągły proces doskonalenia. Wszystkie przeprowadzane inwestycje, osiągnięcia i podejmowane działania powodują, że możemy być dumni z naszego miejsca pracy. Jestem niezmiernie wdzięczny naszym pracownikom, którzy z pełnym zaangażowaniem wykonują swoje obowiązki - mówi Przemysław Kołodziejak, p.o. Prezesa Zarządu PGE Energia Ciepła. - Życzę wszystkim pracownikom PGE Energia Ciepła, aby kolejne lata obfitowały w sukcesy. Abyśmy wspólnie, jako spółka będąca liderem Segmentu Ciepłownictwo Grupy PGE, osiągali zamierzone cele. To dzięki zaangażowaniu pracowników PGE Energia Ciepła, każdego dnia zaopatrujemy w ciepło i energię elektryczną miliony mieszkańców Polski - dodaje Przemysław Kołodziejak.

W minionym roku jubileusze obchodziły elektrociepłownie w Bydgoszczy, Gorzowie Wielkopolskim, Gdańsku i Gdyni, w Krakowie i Rzeszowie. Każda z nich ma swoją odrębną historię. Możemy o nich przeczytać na stronie pgeenergiaciepla.pl:

90 lat Elektrociepłowni w Bydgoszczy: Minęło 90 lat od momentu, gdy pracę rozpoczęła najstarsza z bydgoskich elektrociepłowni - dawna Elektrownia Jachcice, a obecnie należąca do Grupy PGE Elektrociepłownia Bydgoszcz I. Jako pierwsza w mieście wytwarzała prąd zmienny, a po gruntownej przebudowie, w latach 60-tych ubiegłego wieku, zaczęła dostarczać parę technologiczną dla zakładów przemysłowych oraz ciepło i wodę użytkową do bydgoskich mieszkań i instytucji.

70 lat Elektrociepłowni w Gorzowie Wielkopolskim: Początki gorzowskiej elektrociepłowni nie były łatwe. To, czego nie zniszczyła wojna w poniemieckiej elektrowni, zostało rozkradzione i wywiezione w głąb Związku Radzieckiego. W 1945 r. rozpoczęto oficjalnie jej odbudowę. W Gorzowie Wielkopolskim z okazji 70-lecia powstał specjalny mural.

50 lat Elektrociepłowni w Krakowie: Decyzja o budowie elektrociepłowni zapadła Uchwałą Rady Ministrów nr 60/63 z dnia 29 stycznia 1963 r., a realizację przedsięwzięcia podzielona na pięć etapów. Pierwszym efektem budowy było przekazanie do eksploatacji kotła wodnego WP 70 w 1970 r. Tym samym rozpoczął się pierwszy sezon grzewczy - ciepło popłynęło do trzech osiedli: Bieńczyce, Mistrzejowice i Dąbie. Należy pamiętać, że rozwój elektrociepłowni nierozerwalnie związany jest z rozwojem sieci ciepłowniczej. Równocześnie z budową elektrociepłowni ruszyła bowiem budowa czterech magistrali ciepłowniczych: Wschodniej, Zachodniej, Północnej oraz Południowej.

50 lat Elektrociepłowni w Gdańsku i 45 lat Elektrociepłowni w Gdyni: W roku 2020 PGE Energia Ciepła Oddział Wybrzeże obchodzi dwie rocznice: 50-lecie Elektrociepłowni Gdańskiej i 45-lecie Elektrociepłowni Gdyńskiej. Korzenie energetyki na Wybrzeżu sięgają końca XIX wieku. 18 lipca 1899 r. nastąpił rozruch Elektrowni Ołowianka, która w późniejszym okresie już jako elektrociepłownia działała nieprzerwanie do 1997 r. W dawnych jej budynkach - po rewitalizacji - dzisiaj znajduje się siedziba Polskiej Filharmonii Bałtyckiej, której mecenasem jest PGE Energia Ciepła.

40 lat Elektrociepłowni w Rzeszowie: Rzeszowska elektrociepłownia została zaprojektowana w latach 70-tych , jako obiekt, który miał docelowo produkować 100 MW energii elektrycznej i ponad 600 MWt energii cieplnej. Ze względu na szybko rosnące potrzeby ciepłownicze miasta oraz znaczną uciążliwość przestarzałych lokalnych kotłowni węglowych w mieście, budowę elektrociepłowni podzielono na 3 etapy.

Segment ciepłownictwa zmienia się nieustannie. Obecnie również jest w okresie transformacji, a wyznaczone kierunki, takie jak zmiana miksu paliwowego i inwestowanie w kogenerację sprawią, że w ciągu najbliższych lat PGE Energia Ciepła jeszcze bardziej zwiększy swój potencjał ciepłowniczy.

Film jubileuszowy dostępny jest na stronie pgeenergiaciepla.pl oraz kanale YT PGE SA.
PGE Energia Ciepła

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE