ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

OPINIE

Obniżony popyt na ropę naftową na skutek kolejnych restrykcji
08.01.2021r. 10:47

Dorota Sierakowska, Analityk surowcowy, Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska
Pierwszy tydzień nowego roku na rynku ropy naftowej rozpoczął się od zniżki, jednak od wtorku na rynku tym wyraźnie dominuje strona popytowa. Ceny ropy gatunku WTI przebiły w górę poziom 51 USD za baryłkę, zaś notowania ropy Brent poruszają się w rejonie 54,80 USD za baryłkę. Na fali obecnego rynkowego optymizmu i nastawienia risk-on, ruch ten może wynieść ceny ropy krótkoterminowo jeszcze nawet o kilka dolarów w górę.

Co ciekawe, sytuacja na globalnym rynku ropy naftowej jest problematyczna z punktu widzenia popytu. Nowe restrykcje, które w ostatnich tygodniach pojawiły się w Europie, z pewnością opóźnią ożywienie na tamtejszym rynku paliw. Popyt na paliwa na świecie jest mniejszy niż spodziewano się tego jeszcze parę miesięcy temu, a ograniczenia w przemieszczaniu się póki co są przedłużane. Wielka Brytania wprowadziła nowy lockdown, który najprawdopodobniej potrwa do połowy lutego; niemiecki rząd przedłużył lockdown do końca stycznia, a w większości pozostałych krajów Europy utrzymane są mniejsze lub większe restrykcje dotyczące przemieszczania się. Sytuacja na Starym Kontynencie nie jest zresztą jedynym problemem, bowiem tego typu ograniczenia obowiązują także na innych kontynentach (restrykcje są wprowadzone m.in. w USA czy w Chinach).

(1024x683)Notowania ropy naftowej WTI - dane dzienne

Perspektywa ponownie opóźnionego wzrostu popytu na paliwa na świecie sprawia, że rynek ropy naftowej jeszcze długo nie powróci do przed-covidowej "normalności". W pierwszej połowie 2021 roku prawdopodobnie nie obędzie się bez kontynuacji działań wspierających rynek ropy ze strony producentów tego surowca. Na początku bieżącego tygodnia ceny ropy zostały "uratowane" przez Saudyjczyków, którzy zobowiązali się do dobrowolnych, powiększonych cięć produkcji ropy naftowej w lutym i marcu.

(1024x683)Notowania ropy naftowej Brent - dane dzienne

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE