ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

OPINIE

Kontynuacja zwyżek notowań ropy naftowej
13.01.2021r. 09:43

Dorota Sierakowska, Analityk surowcowy, Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska
Mimo obaw związanych z nową falą zakażeń koronawirusem, wśród globalnych inwestorów nadal można zauważyć duży apetyt na ryzyko. W rezultacie, ruch wzrostowy na rynku ropy naftowej trwa w najlepsze. Ceny ropy WTI wyraźnie przekraczają już 53 USD za baryłkę, a notowania ropy Brent rozpoczęły dzisiejszą sesję od wspięcia się powyżej 57 USD za baryłkę.

Wsparciem dla strony popytowej na rynku ropy naftowej wczoraj okazały się dane Amerykańskiego Instytutu Paliw (American Petroleum Institute, API). Wczoraj instytut podał w swoim cotygodniowym raporcie, że w poprzednim tygodniu zapasy ropy naftowej w USA spadły o 5,82 mln baryłek. To dwukrotnie większa zniżka niż oczekiwano - spodziewano się spadku zapasów o niecałe 3 mln baryłek.

(1024x683)Notowania ropy naftowej WTI - dane dzienne

Powyższe wiadomości sprzyjają stronie popytowej na rynku ropy, jednak warto mieć na uwadze fakt, że coraz wyższe ceny surowca najprawdopodobniej zachęcą amerykańskie firmy wydobywcze do większej produkcji ropy. Energy Information Administration (EIA) wczoraj poinformowała, że spodziewa się spadku produkcji ropy naftowej w 2021 roku w USA średnio o 190 tys. baryłek dziennie, czyli o mniej niż oczekiwano wcześniej (-240 tys. baryłek dziennie).

W bieżącym roku amerykańskie firmy naftowe nadal będą wyraźnie odczuwać skutki pandemii, jednak proces stopniowego zwiększania produkcji już się rozpoczął, a może on przyspieszyć - zwłaszcza biorąc pod uwagę niedawne cięcia produkcji przez Arabię Saudyjską i otworzenie Amerykanom możliwości dotarcia do nowych odbiorców.

(1024x683)Notowania ropy naftowej Brent - dane dzienne

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE