ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Jest decyzja prezesa URE w sprawie taryfy dystrybucyjnej PSG
13.01.2021r. 13:37

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki wydał 13 grudnia decyzję w sprawie zatwierdzenia taryfy na dystrybucję gazu ziemnego dla Polskiej Spółki Gazownictwa. Jak podkreśla operator nieznaczna podwyżka stawek w nowej taryfie pozwoli na pokrycie rosnących kosztów związanych z utrzymaniem i eksploatacją infrastruktury gazowej oraz zapewnieniem bezpieczeństwa dostaw paliwa gazowego do odbiorców.

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził nową taryfę dla Polskiej Spółki Gazownictwa. Stawki opłaty za dystrybucję gazu przez Polską Spółkę Gazownictwa wzrosną o ok. 3,6 proc.. Oznacza to dla gospodarstw domowych niewielką podwyżkę rachunków za gaz, w wysokości średnio 1,23 proc. do 1,51 proc., co wynika z faktu, że opłaty za dystrybucję stanowią ok. 1/3 całkowitych kosztów korzystania z paliwa gazowego. W efekcie, osoby używające gazu do przygotowywania posiłków będą płacić miesięcznie o 31 gr więcej niż do tej pory, a odbiorcy korzystający z gazu również do podgrzewania wody użytkowej -o 1,09 zł. W gospodarstwach domowych, w których gaz służy do celów grzewczych, opłaty wzrosną o 3,17 zł miesięcznie.

Grupa taryfowa Średnia płatność miesięczna
wg taryfy
Miesięczna różnica
w płatnościach
(zł/m-c)
Wzrost płatności
[%]
dotychczasowej [zł] nowej [zł]
W-l.l
Średnie zużycie w skali kraju
1235,37 kWh/rok
20,47 20,78 0,31 1,51
W-2.1
Średnie zużycie w skali kraju
7 400,07 kWh/rok
88,33 89,42 1,09 1,23
W-3.6
Średnie zużycie w skali kraju
22 883,0 kWh/rok
257,02 260,19 3,17 1,23


Zgodnie z przepisami ustawy prawo energetyczne, taryfa dystrybucyjna powinna zostać wprowadzona do stosowania nie wcześniej niż po upływie 14 dni i nie później niż 45 dni od dnia jej opublikowania przez prezesa URE. Wskazany w decyzji prezesa URE termin obowiązywania nowej Taryfy Dystrybucyjnej upływa z dniem 31 grudnia 2021 r.
Polska Spółka Gazownictwa wchodzi w skład Grupy Kapitałowej PGNiG i zajmuje się dystrybucją gazu ziemnego i jest największym Operatorem Systemu Dystrybucyjnego Gazu w Europie. Misją PSG jest dostarczanie paliwa gazowego w sposób ciągły, bezpieczny oraz z poszanowaniem środowiska naturalnego. Spółka eksploatuje sieć gazową o długości około 193 tys. km, co stanowi 97 proc. sieci dystrybucyjnej gazu w Polsce. Spółka dostarcza rocznie ponad 11,5 mld m sześc. paliwa gazowego do ponad 7,2 min klientów.

W grudniu prezes URE zatwierdził taryfę na 2021 r. na paliwo gazowe dla gospodarstw domowych dla spółki PGNiG Obrót Detaliczny, czyli największego sprzedawcy gazu. Taryfa jest o 4,5 proc. niższa od zeszłorocznej.

Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: Zosia 13.01.2021r. 15:12
O.K.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE