ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Polski ambasador w Niemczech i ekolodzy krytykują fundację do ochrony Nord Stream 2
14.01.2021r. 07:42

Ambasador RP w Niemczech Andrzej Przyłębski skrytykował powołanie fundacji Stiftung Klimaschutz mającą chronić projekt Nord Stream 2 przed sankcjami USA przez land Meklemburgii-Pomorza Przedniego. Krytykują je także ekolodzy. Straszak sankcji USA działa na partnerów tego projektu - czytamy w BiznesAlert.pl.

Ambasador Przyłębski powiedział niemieckiemu radio NDR, że Nord Stream 2 może posłużyć Rosji do zastosowania szantażu gazowego wobec Europy. Jego zdaniem decyzja wspomnianego landu to jego wewnętrzna sprawa, ale "komplikuje i tak trudną dyskusję na temat tego projektu". - To działanie w imię zasady "Niemcy pierwsze", a nie na rzecz solidarności europejskiej - powiedział cytowany przez NDR.

Organizacja ekologiczna Deutsche Umweltshilfe znana z krytyki projektu Nord Stream 2 zapowiedziała, że skieruje sprawę fundacji klimatycznej mającej chronić go przed sankcjami USA do sądu, uznając jej powołanie za nadużycie prawa. Zdaniem ekologów jest to forma subsydiowania firmy rosyjskiej (Nord Stream 2 AG należy w stu procentach do Gazpromu), która umożliwi dalsze wydobycie paliw kopalnych szkodliwych dla środowiska. Ekolodzy są także zaniepokojeni faktem, że Gazprom będzie miał istotny wpływ na skład i kierunek prac tej organizacji, posiadając prawo do wyznaczania dyrektora zarządzającego i dwóch członków rady doradczej. Niemiecka Partia Zielonych domaga się usunięcia tej fundacji, bo uznaje ją za twór powstały tylko po to, by mógł zostać ukończony rosyjski gazociąg do Niemiec.
Stiftung Klimaschutz może posłużyć do ochrony Nord Stream 2 przed sankcjami USA, ponieważ zawierają one zapisy uniemożliwiające objęcie nimi podmiotów rządowych w Unii Europejskiej. Fundacja będzie formalnie takim podmiotem, nawet jeśli Gazprom będzie miał na nią decydujący wpływ - czytamy w BiznesAlert.pl.
NDR/Kommiersant , BiznesAlert

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE