ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

MATERIAŁY PROBLEMOWE

Kolektory słoneczne czy panele fotowoltaiczne? Co wybrać?
15.01.2021r. 15:50

www.cire.pl | Obserwuj nas na twitter.com/cire_pl
Darmowa energia ze słońca staje się dziś standardem w wielu polskich domach i biznesach. Rynek rośnie bardzo dynamicznie co obrazuje fakt, że pierwszy gigawat pozyskiwanej w ten sposób energii w Polsce trwał aż 8 lat i osiągnęliśmy go w październiku 2019 roku. Przekroczenie drugiego gigawatu nastąpiło już tylko w 8 miesięcy - w czerwcu 2020.

Mimo rosnącej popularności OZE wciąż mylimy dwa zupełnie różne sposoby przetwarzania energii słonecznej: fotowoltaikę i kolektory słoneczne. W dużym skrócie dzięki panelom słonecznym produkujemy energię elektryczną, zaś kolektory dostarczają nam energię cieplną. Co jeszcze różni i co łączy oba te systemy? Który z nich bardziej się opłaca? Czy fotowoltaika i kolektory słoneczne się wykluczają? Co wybrać?

Panele fotowoltaiczne i kolektory słoneczne łączy to, że obie te instalacje montowane są na dachach budynków lub na samodzielnych stelażach bezpośrednio na gruncie, dlatego na pierwszy rzut oka mogą być ze sobą mylone. Każda z nich realnie obniża rachunki za prąd. Oba systemy wykorzystują energię słoneczną. W jaki sposób?

Jak działa kolektor słoneczny? Absorber w kolektorach słonecznych pochłania promienie słoneczne i zamienia je w energię cieplną, która służy do podgrzewania wody użytkowej. Niestety, tej technologii nie możesz wykorzystać do niczego innego w domowych warunkach. Do tego, pomimo najbardziej efektywnego ustawienia kolektorów słonecznych w kierunku południowym, w mniej słoneczne dni strata ciepła będzie znacząca. Co więcej, nadwyżek energii cieplnej nie możesz "sprzedać" do sieci. Wniosek? Solary = mniej zastosowań przez krótszy okres w roku.

Jak działa fotowoltaika? Ogniwa i panele fotowoltaiczne teoretycznie działają w podobny sposób, ale w praktyce przekształcają energię słoneczną w prąd, a nie w ciepło. Pozyskaną za darmo energię inwerter w Twojej instalacji przekształci na prąd przemienny do zasilania urządzeń domowych (np. oświetlenia domu przez cały rok, klimatyzatorów latem, czy grzejników zimą) lub przekaże ją do sieci elektroenergetycznej. Jeśli jesteś przedsiębiorcą i nie zużyjesz nadwyżki prądu, możesz ją sprzedać lub oddać w przypadku prosumentów i odebrać w okresie niedoboru wytworzonej energii. Fotowoltaika pracuje na Ciebie cały rok i ma więcej zastosowań. Również w okresie zimowym.

Dobrze zaprojektowana instalacja fotowoltaiczna zapewni Ci bezpłatny prąd nawet przez kolejnych 30 lat albo dłużej. Do tego jej działanie idealnie uzupełniają solary - kolektory słoneczne, które zadbają o tańszą ciepłą wodę w Twoich kranach. Dzięki temu stworzysz dom eco-friendly, który nie będzie emitował CO2 do środowiska.

Co, jeśli nie stać Cię na pakiet instalacji na Twoim dachu? Jeśli dysponujesz mniejszym budżetem i musisz coś wybrać, fotowoltaika da Ci więcej korzyści przez cały rok, zaś kolektory będą pracować na Ciebie tylko w wybranych miesiącach i pozyskana z nich energia nie ma zbyt wielu zastosowań. Wybór jest oczywisty. Latem wypracujesz nadwyżki prądu, które wykorzystasz zimą i w ten sposób zapewnisz sobie energię ze słońca przez cały rok.

Źródło: www.zielonanews.pl

Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 2 )


Autor: Hans 18.01.2021r. 09:34
Tak tendencyjnego artykułu już dawno nie czytałem. Sam ma solary od 11 lat i fotowoltaikę od ponad 2. Co mogę... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: cytaty 18.01.2021r. 13:58
"bezpłatny prąd nawet przez kolejnych 30 lat"
do czasu wprowadzenia akcyzy na słońce
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE