ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Komisja Europejska dopuściła różne sposoby wytwarzania wodoru dzięki staraniom Polski
14.01.2021r. 13:02

Ministerstwo klimatu i środowiska przekonuje, że Komisja Europejska zmieniła stanowisko w sprawie wodoru dzięki zabiegom Polaków, dopuszczając różne sposoby wytwarzania wodoru zgodnie z zasadą neutralności technologicznej, w tym wodór szary wytwarzany w rafineriach polskich już teraz - czytamy w BiznesAlert.pl.

- Ważnym elementem jest uwzględnienie strategii polskich przedsiębiorstw opartej na innych sposobach produkcji wodoru. Ważne było umieszczenie zasady rozszerzającej możliwość korzystania z wodoru dzięki elektrolizie, ale także w zależności od emisyjności szarego wodoru. To będzie ważny element do którego będziemy dążyć na poziomie unijnym zgodnie z zasadą neutralności technologicznej, aby dać możliwość jak największej ilości podmiotów - powiedział minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka w odpowiedzi na pytanie BiznesAlert.pl.

Polska strategia wodorowa stawia na różne źródła wodoru, wśród których znajdzie się morska energetyka wiatrowa napędzająca elektrolizery w jednej z dolin wodorowych, która powstanie na Pomorzu. Doliny wodorowe mają powstawać tam, gdzie będzie do tego potencjał. - Na pewno będzie to rejon Pomorza, Trójmiasta, w którym chcemy budować centrum energetyki wiatrowej - przyznał wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska. Morska energetyka wiatrowa ma osiągnąć moc 5,9 GW i pozwolić na zapewnienie 2 GW mocy elektrolizerom do 2030 roku. - Działamy ostrożnie - zapewnił minister.
Minister Zyska przekazał, że dziewiątego grudnia na posiedzeniu COREPER zapadła decyzja o tym, że unijna strategia wodorowa, która początkowo promowała głównie zielony wodór wytwarzany z pomocą energii ze źródeł odnawialnych, będzie także dopuszczać inne, w tym szary wodór z rafinerii. Przypomniał, że spółki państwowe już przygotowują projekty wodorowe. Wymienił w tym kontekście PKN Orlen, Grupę Lotos, Grupę Azoty i Tauron.

- Na poziomie Komisji Europejskiej wodór jest tematem numer jeden. Jest środkiem do celu neutralności klimatycznej w różnych technologiach - zapewnił cytowany przez BiznesAlert.pl Zyska na konferencji prasowej. - Jesteśmy liderem produkcji wodoru i chcemy nim pozostać - dodał.
BiznesAlert

Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 2 )


Autor: Mis 15.01.2021r. 08:26
Znowu brniemy w slepy zaulek z szarym wodorem. Co da taki wodor, jezeli i tak pochodzi z paliw kopalnych? To tak... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: atom 15.01.2021r. 12:00
tylko wodór atomowy ma sens (HTGR); każdy inny to katastrofalnie niska sprawność albo emisja CO2
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE