ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Wałbrzych przystąpił do programu EBOR "Zielone miasta"
14.01.2021r. 15:41

Wałbrzych jako drugie po Warszawie miasto w Polsce przystąpił do programu Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju - "Zielone miasta". Dzięki temu skorzysta z pożyczki w wysokości 134,7 mln zł, którą przeznaczy na budowę obwodnicy miasta oraz modernizację budynków komunalnych.

Program "Zielone Miasta" Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju (EBOR) wspiera duże miasta w projektach prowadzących do zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska.

Wśród uczestników programu jest ponad czterdzieści miast z Europy Środkowo-Wschodniej i Azji, m.in. Sofia, Tirana, Tbilisi, Kijów, Belgrad, Kair, Kiszyniów, Lwów czy Sarajewo.

W czwartek prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej oraz dyrektor regionalny na Europę Środkową EBOR Grzegorz Zieliński podpisali porozumienie formalizujące członkostwo Wałbrzycha w programie.

Szełemej podkreślił, że Wałbrzych jest miastem, które ma za sobą kilkusetletnią historię eksploatacji węgla i przemysłu węglowego, która zakończyła się dość gwałtownie na początku lat 90. minionego wieku. "Nasza determinacja do tego, aby przekształcić naszą gospodarkę, nasze miasto w miasto zielone jest tym bardziej duża, że my właśnie dokładnie doświadczyliśmy tego, co oznacza życie całej generacji w mieście węglowym, ale również bolesnych przemian po likwidacji przemysłu węglowego" - mówił.

"Dlatego też stworzenie możliwości skorzystania z dodatkowych środków finansowych na proces transformacji energetycznej i gospodarczej od gospodarki węglowej do gospodarki opartej o odnawialne źródła energii, o niską emisję jest dla nas szczególnie cenne. Subregion wałbrzyski potrzebuje wsparcia zewnętrznego, zarówno w sferze kompetencji, jak i środków finansowych, aby ta transformacja była szybsza, bardziej skuteczna i sprawiedliwa" - tłumaczył prezydent Wałbrzycha.
Dyrektor regionalny na Europę Środkową EBOR przypomniał, że Wałbrzych jest drugim, po Warszawie, miastem w Polsce, które przystąpiło do programu "Zielone miasta". "Przed Wałbrzychem stoją jednak zupełnie inne wyzwania. Historia i dziedzictwo związane z sektorem węglowym stawiają Wałbrzych w zupełnie innym miejscu i jestem przekonany, że współpraca EBOR-u z Wałbrzychem jest jeszcze bardziej doceniania i potrzebna" - stwierdził Zieliński.

Zaznaczył, że jedną z największych ambicji Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju jest wspieranie zielonej transformacji. "Bank postawił sobie za cel, aby większość, czyli ponad 50 proc. inwestycji Banku do roku 2025 stanowiły właśnie inwestycje zielone. Te ambicje w Polsce mamy o wiele większe. Już w roku 2020 przeszło 60 proc. inwestycji EBOR stanowiły właśnie inwestycje zielone" - powiedział.

Jak wskazał, ośrodki miejskie są jednym z istotnych emitentów gazów cieplarnianych w Polsce. "W tym kontekście zaangażowanie EBOR-u w projekt termomodernizacji budynków w Wałbrzychu uważamy za bardzo celowy i potrzebny, także w kontekście sprawiedliwej transformacji" - dodał Zielińśki.

Finansowanie EBOR dla Wałbrzycha podzielone jest na trzy części: 54,2 mln zł zostanie przeznaczone na budowę około 6-km obwodnicy, która jest kluczową częścią węzła transportowego miasta. 22,5 mln zostało już przeznaczone na sfinansowanie termomodernizacji i związanej z nią modernizacji komunalnych budynków mieszkalnych. Pozostała kwota w wysokości 58 mln również zostanie przeznaczona na inwestycje termomodernizacyjne.

Jak podkreślił Urząd Miejski Wałbrzycha, projekty te są częścią kompleksowego programu rewitalizacji miasta, który miasto podejmuje, odchodząc od górniczej przeszłości i inwestując w rewitalizację gospodarki.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE