ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

CENTRUM PRASOWE

Gaz fundamentem transformacji energetycznej
14.01.2021r. 15:35

Kolejne spotkanie z cyklu "Kawa z Kogeneracją" za nami. Na progu nowego roku PTEZ zaprosiło dziennikarzy do rozmowy o perspektywach rozwoju sektora elektroenergetycznego i wyzwaniach stojących przed branżą ciepłowniczą. Gościem specjalnym spotkania był prezes PGNiG Termika - Paweł Stańczyk.

PGNiG Termika realizuje obecnie szereg proekologicznych inwestycji, których celem jest zmniejszenie emisji oraz poprawa efektywności energetycznej. Spółka aktywnie pracuje nad kolejnymi elementami transformacji majątku wytwórczego, stopniowo przekształcając źródła z tych opalanych węglem, na gazowe, biomasowe i wykorzystujące RDF. Zielony Ład, Dyrektywa RED II lub planowane pojawienie się rewizji Konkluzji BAT, stanowią wyznacznik do kreowania strategii inwestycyjnej w Zakładach PGNiG Termika.

"Realizowane obecnie projekty bezpośrednio wpisują się w tendencje ogólnoeuropejskie, których celem jest osiągnięcie w perspektywie najbliższych kilkudziesięciu lat neutralności klimatycznej Starego Kontynentu" - podkreśla Paweł Stańczyk, prezes PGNiG Termika, członek zarządu PTEZ - "Patrząc na rynek kogeneracji, rozwój tego sektora zależy właśnie od otoczenia regulacyjnego, obecnie determinowanego prawodawstwem dotyczącym ekologii i ochrony środowiska. Nasza branża ma tego świadomość, stąd cały szereg inicjatyw inwestycyjnych podejmowanych przez naszą spółkę i naszych konkurentów. Proces transformacji przebiega etapowo, gdzie na wstępie chcemy znacząco zwiększyć wykorzystanie gazu jako paliwa przejściowego. Docelowo źródłem ciepła i energii będą odnawialne źródła energii. Jednak aby ten cel osiągnąć, musimy stać na straży rentowności procesów wytwarzania energii elektrycznej i ciepła."

Z dużych bloków, które PGNiG Termika oddaje lub planuje oddać w najbliższej przyszłości do użytku, należy wymienić blok gazowo-parowy w EC Żerań w Warszawie oraz planowany blok gazowo-parowy w EC Siekierki. PGNiG Termika buduje również w Przemyślu elektrociepłownię gazową.

"Kogeneracja jest jednym ze sposobów osiągnięcia celów Europejskiego Zielonego Ładu. Obecnie jako spółka realizujemy projekty bezpośrednio wpisujące się w założenia polityki europejskiej. Pierwszym etapem jest przejścia ku wykorzystywaniu paliw gazowych - jak na przykład w instalacjach PGNiG Termika w Warszawie. Kolejnym etapem jest zasilanie biometanem lub zielonym wodorem "- zaznacza Paweł Stańczyk, prezes PGNiG Termika - "Za chwilę Grupa PGNiG będzie komunikować aktualizację strategii, w której zawarte zostaną plany PGNiG Termika, które są częściowo zmodyfikowane w stosunku do obecnej strategii, a dotyczą właśnie procesów transformacji ciepłownictwa w kierunku zeroemisyjności i neutralności klimatycznej. Jeśli chodzi o budowę bloku gazowo-parowego na Żeraniu, to aktualnie wykonawca poinformował o planowanym zakończeniu inwestycji we wrześniu 2021 r. Realizujemy również budowę elektrociepłowni gazowej w Przemyślu. Inne istotne inwestycje - w fazie koncepcji lub planowania to m.in. w Elektrociepłowni Siekierki: instalacja wielopaliwowa oraz rozważana budowa bloku gazowo-parowego; zaś w Elektrociepłowni Pruszków planujemy instalację kogeneracyjną opartą o paliwo gazowe. Chcemy także w ramach Grupy Kapitałowej PGNiG Termika wybudować liczne małe instalacje kogeneracyjne oparte o silniki gazowe. Te inwestycje będą realizowane przez nasze spółki zależne: PTEP oraz PTER" - dodaje.

Warto podkreślić, że obecnie większość przedsiębiorstw branżowych stawia w procesie transformacji energetycznej na gaz ziemny. W perspektywie 2030 r. błękitne paliwo będzie odgrywało bardzo ważną rolę w europejskiej i polskiej energetyce i ciepłownictwie. Stanowi ono bardzo dobrą alternatywę dla węgla kamiennego i węgla brunatnego. Również ze względu na podjęte w ostatnich latach inwestycje, które uniezależniły polskich odbiorców od dostaw gazu z kierunku wschodniego i zwiększyły możliwość dywersyfikacji źródeł zaopatrzenia z innych państw i regionów.
PTEZ

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE