Gaz fundamentem transformacji energetycznej
14.01.2021r. 15:35

Kolejne spotkanie z cyklu "Kawa z Kogeneracją" za nami. Na progu nowego roku PTEZ zaprosiło dziennikarzy do rozmowy o perspektywach rozwoju sektora elektroenergetycznego i wyzwaniach stojących przed branżą ciepłowniczą. Gościem specjalnym spotkania był prezes PGNiG Termika - Paweł Stańczyk.
PGNiG Termika realizuje obecnie szereg proekologicznych inwestycji, których celem jest zmniejszenie emisji oraz poprawa efektywności energetycznej. Spółka aktywnie pracuje nad kolejnymi elementami transformacji majątku wytwórczego, stopniowo przekształcając źródła z tych opalanych węglem, na gazowe, biomasowe i wykorzystujące RDF. Zielony Ład, Dyrektywa RED II lub planowane pojawienie się rewizji Konkluzji BAT, stanowią wyznacznik do kreowania strategii inwestycyjnej w Zakładach PGNiG Termika.
"Realizowane obecnie projekty bezpośrednio wpisują się w tendencje ogólnoeuropejskie, których celem jest osiągnięcie w perspektywie najbliższych kilkudziesięciu lat neutralności klimatycznej Starego Kontynentu" - podkreśla Paweł Stańczyk, prezes PGNiG Termika, członek zarządu PTEZ - "Patrząc na rynek kogeneracji, rozwój tego sektora zależy właśnie od otoczenia regulacyjnego, obecnie determinowanego prawodawstwem dotyczącym ekologii i ochrony środowiska. Nasza branża ma tego świadomość, stąd cały szereg inicjatyw inwestycyjnych podejmowanych przez naszą spółkę i naszych konkurentów. Proces transformacji przebiega etapowo, gdzie na wstępie chcemy znacząco zwiększyć wykorzystanie gazu jako paliwa przejściowego. Docelowo źródłem ciepła i energii będą odnawialne źródła energii. Jednak aby ten cel osiągnąć, musimy stać na straży rentowności procesów wytwarzania energii elektrycznej i ciepła."
Z dużych bloków, które PGNiG Termika oddaje lub planuje oddać w najbliższej przyszłości do użytku, należy wymienić blok gazowo-parowy w EC Żerań w Warszawie oraz planowany blok gazowo-parowy w EC Siekierki. PGNiG Termika buduje również w Przemyślu elektrociepłownię gazową.
"Kogeneracja jest jednym ze sposobów osiągnięcia celów Europejskiego Zielonego Ładu. Obecnie jako spółka realizujemy projekty bezpośrednio wpisujące się w założenia polityki europejskiej. Pierwszym etapem jest przejścia ku wykorzystywaniu paliw gazowych - jak na przykład w instalacjach PGNiG Termika w Warszawie. Kolejnym etapem jest zasilanie biometanem lub zielonym wodorem "- zaznacza Paweł Stańczyk, prezes PGNiG Termika - "Za chwilę Grupa PGNiG będzie komunikować aktualizację strategii, w której zawarte zostaną plany PGNiG Termika, które są częściowo zmodyfikowane w stosunku do obecnej strategii, a dotyczą właśnie procesów transformacji ciepłownictwa w kierunku zeroemisyjności i neutralności klimatycznej. Jeśli chodzi o budowę bloku gazowo-parowego na Żeraniu, to aktualnie wykonawca poinformował o planowanym zakończeniu inwestycji we wrześniu 2021 r. Realizujemy również budowę elektrociepłowni gazowej w Przemyślu. Inne istotne inwestycje - w fazie koncepcji lub planowania to m.in. w Elektrociepłowni Siekierki: instalacja wielopaliwowa oraz rozważana budowa bloku gazowo-parowego; zaś w Elektrociepłowni Pruszków planujemy instalację kogeneracyjną opartą o paliwo gazowe. Chcemy także w ramach Grupy Kapitałowej PGNiG Termika wybudować liczne małe instalacje kogeneracyjne oparte o silniki gazowe. Te inwestycje będą realizowane przez nasze spółki zależne: PTEP oraz PTER" - dodaje.
Warto podkreślić, że obecnie większość przedsiębiorstw branżowych stawia w procesie transformacji energetycznej na gaz ziemny. W perspektywie 2030 r. błękitne paliwo będzie odgrywało bardzo ważną rolę w europejskiej i polskiej energetyce i ciepłownictwie. Stanowi ono bardzo dobrą alternatywę dla węgla kamiennego i węgla brunatnego. Również ze względu na podjęte w ostatnich latach inwestycje, które uniezależniły polskich odbiorców od dostaw gazu z kierunku wschodniego i zwiększyły możliwość dywersyfikacji źródeł zaopatrzenia z innych państw i regionów.
PTEZ