ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Trwają prace nad ujednoliceniem wymagań technicznych mikroinstalacji OZE
16.01.2021r. 20:39

www.cire.pl | Obserwuj nas na twitter.com/cire_pl
Na stronach Rządowego Centrum Legislacji pojawił się projekt rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska. Nowe regulacje usuną bariery formalne oraz usprawnią prace przy montażu i przyłączaniu mikroinstalacji do sieci elektroenergetycznej. Nastąpi także ujednolicenie wymagań technicznych i warunków przyłączania oraz współpracy mikroinstalacji z systemem elektroenergetycznym.

7 stycznia 2021 r. na stronach Rządowego Centrum Legislacji pojawił się projekt rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie wymagań technicznych, warunków przyłączania oraz współpracy mikroinstalacji z systemem elektroenergetycznym. Dokument określa techniczne wymagania i tryb przyłączania do sieci elektroenergetycznej mikroinstalacji. Projekt był konsultowany m.in. z operatorami systemów dystrybucyjnych oraz organizacjami branżowymi - w sumie 210 podmiotami. Rozporządzenie wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Według dotychczasowych przepisów mikroinstalacje były przyłączane na zasadzie zgłoszenia lub wniosku o przyłączenie, a warunki techniczne określane były przez operatora systemu elektroenergetycznego. Jak czytamy na stronie RCL, w celu ujednolicenia wymagań technicznych stawianych mikroinstalacjom OZE, nowelizacją ustawy Prawo energetyczne z lipca 2019 r. wprowadzono wymóg na Ministrze Klimatu i Środowiska odnośnie wydania rozporządzenia określającego wymagania techniczne, warunki przyłączenia oraz współpracy mikroinstalacji z systemem elektroenergetycznym.

Wprowadzenie nowych regulacji wynika z potrzeby zwiększenia udziału energii elektrycznej wytworzonej w mikroinstalacjach energii odnawialnej w bilansie energetycznym kraju oraz jednoczesnego zapewnienia bezpieczeństwa systemu elektroenergetycznego.

Głównym celem rozporządzenia jest ograniczenie formalności związanych z przyłączaniem mikroinstalacji. Tym samym proces inwestycyjny w OZE będzie prostszy z punktu widzenia małego prosumenta, ale i dużego inwestora. W ramach rozporządzenia zaproponowano kilka zmian.
Pierwszą z nich jest ujednolicony wzór zgłoszenia mikroinstalacji, jak również wzór wniosku o wydanie warunków przyłączenia tejże mikroinstalacji. W zależności od wymagań wniosek będzie traktowany odpowiednio jako zgłoszenie lub wniosek o wydanie warunków przyłączenia. W ten sposób autorzy projektu chcą uniknąć błędów w składanych aplikacjach. Projekt rozporządzenia zachęca do prowadzenia postępowania za pomocą środków komunikacji elektronicznej. Wydłużono termin na uzupełnienie braków formalnych, który wynosi co najmniej 30 dni. Rozporządzenie zawiera załącznik nr 2, który stanowi wzór takiego wniosku.

W uzasadnieniu do rozporządzenia czytamy, że autorzy projektu nie zdecydowali się wprowadzić ujednoliconego sposobu określania łącznej mocy zainstalowanej elektrycznej mikroinstalacji na potrzeby zgłoszenia albo postępowania o przyłączanie mikroinstalacji. Definicja łącznej mocy zainstalowanej zostanie wprowadzona w ramach nowelizacji ustawy o OZE.
W projekcie w formie załącznika określono wymagania dotyczące pracy mikroinstalacji przy zmianach częstotliwości. Zmiany wynikają z przepisów rozporządzenia Komisji Europejskiej 2016/631 z dnia 14 kwietnia 2016 r., ustanawiającego kodeks sieci dotyczący wymogów w zakresie przyłączenia jednostek wytwórczych do sieci oraz Instrukcji Ruchu i Eksploatacji Systemów dystrybucji poszczególnych OSD, które zatwierdzane są przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki.

Rozporządzenie przewiduje także wymagania w zakresie regulacji mocy biernej dla mikroinstalacji przyłączonej przez przetwornicę, określając jej zdolność do pracy w normalnych warunkach eksploatacji w określonym paśmie tolerancji. Nie zapomniano także o układach zabezpieczeń, przedstawiając minimalne wymagania. Autorzy rozporządzenia przewidują dwustopniowe zabezpieczenie nadnapięciowe, zabezpieczenie podnapięciowe, zabezpieczenie podczęstotliwościowe, zabezpieczenie nadczęstotliwościowe, zabezpieczenie od pracy wyspowej (LoM).Zmiana ustawień dotyczących zabezpieczeń może być realizowana tylko z pomocą wykwalifikowanej osoby, posiadającej uprawnienia Urzędu Dozoru Technicznego lub uprawnienia energetyczne grupy E. Projektodawca zwraca uwagę na konieczność zapewnienia bezpieczeństwa instalacji poprzez odpowiednie nastawy pracy mikroinstalacji. Powinna być możliwości odczytania parametrów pracy mikroinstalacji, np. z wyświetlacza. Rozporządzenie wskazuje, jakie dane powinna zawierać tabliczka znamionowa mikroinstalacji.

Przedstawiono także warunki uruchomienia mikroinstalacji oraz wymóg spełniania standardów jakości energii elektrycznej wprowadzanej do sieci elektroenergetycznej. Zwrócono także uwagę na konieczność montażu zgodnie z obowiązującymi normami i wymogami. W montaż powinny być zaangażowane osoby z odpowiednimi kwalifikacjami.

Źródło: globenergia.pl

Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: max 18.01.2021r. 09:24
Tja....założenia szczytne a wyjdzie jak zwykle w Polszcze. Autor "zajawki" nawet nie umieścił linku do... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE