ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Społeczne koszty zamknięcia elektrowni jądrowej
15.01.2021r. 12:08

Raport amerykańskiej organizacji Nuclear Decommissioning Collaborative analizuje społeczno-ekonomiczny wpływ likwidacji elektrowni jądrowej na lokalne społeczności goszczące taki obiekt.

Zgodnie z raportem zatytułowanym Socioeconomic Impacts from Nuclear Power Plant Closure and Decommissioning: Host Community Experiences, Best Practices and Recommendations, eksploatacja typowej elektrowni jądrowej przynosi co najmniej 400 milionów dolarów rocznego dochodu dla regionu, w którym się znajduje. W rezultacie skutki zamknięcia reaktorów mogą być "gwałtowne, poważne i trwałe", stwierdza raport.

Dokument został przygotowany przez organizację non-profit Nuclear Decommissioning Collaborative (NDC) i był finansowany przez US Economic Development Administration (EDA) - część Departamentu Handlu USA.

W sprawozdaniu stwierdza się, że "w ciągu najbliższych kilku dziesięcioleci wszystkie elektrownie jądrowe w USA, które obecnie działają, zostaną zamknięte i wycofane z eksploatacji... koszt ich likwidacji szacowany jest na około 100 miliardów dolarów."

Jednak pomimo dużych sum pieniędzy zaangażowanych w likwidację obiektów to po ich zamknięciu skutki społeczno-ekonomiczne dla lokalnych społeczności są poważne i powszechne, a lokalne służby publiczne, takie jak szkoły i służby ratownicze, zwykle cierpią na skutek znacznych cięć funduszy.

Podczas gdy skutki te występują w przypadku likwidacji każdej elektrowni jądrowej, to są głębiej odczuwalne w społecznościach wiejskich, gdzie zlokalizowana jest większość elektrowni, stwierdzają autorzy raportu.

Sprawozdanie opiera się na ustaleniach z rozmów z 27 zainteresowanymi stronami biorącymi udział w likwidacji wycofanych elektrowni, które miały miejsce od grudnia 2019 r. do kwietnia 2020 r. Wśród ankietowanych znaleźli się liderzy społeczności, specjaliści od rozwoju gospodarczego, przedstawiciele przemysłu i lokalni urzędnicy. Wybrano ich spośród dziewięciu wspólnot reprezentujących elektrownie jądrowe wycofane ze służby (Connecticut Yankee i Maine Yankee), likwidowane (Crystal River, Pilgrim i Syjon) oraz działające (Davis Besse, Diablo Canyon, North Anna i Palisades) w USA.
(689x368)Tab.1. Wykaz elektrowni biorących udział w badaniu

Jako przykład raport opisuje EJ Maine Yankee, która działała w Wiscasset w stanie Maine w latach 1972-1997. W trakcie eksploatacji zakład zatrudniał ponad 500 pracowników, w większości mieszkających w promieniu około 30 km od elektrowni. W momencie zamknięcia elektrownia jądrowa Maine Yankee płaciła 12 milionów dolarów rocznie lokalnych podatków, pokrywając 90 proc. budżetu Wiscasset przeznaczonego na szkoły, ochronę przeciwpożarową i inne usługi publiczne.

"Te społeczności nadal borykają się z prawdziwymi stratami i ciągłymi trudnościami", skomentował Jim Hamilton, założyciel i dyrektor wykonawczy NDC. "Podczas gdy coraz większą uwagę zwraca się na trudną sytuację, w jakiej znalazła się ta społeczność, planowanie rozwoju gospodarczego pozostaje wyzwaniem i wielu zmaga się ze znalezieniem zdolności do rozpoczęcia jej ożywienia gospodarczego".

"Te społeczności nadal borykają się z prawdziwymi stratami i ciągłymi trudnościami", skomentował Jim Hamilton, założyciel i dyrektor wykonawczy NDC. "Podczas gdy coraz większą uwagę zwraca się na trudną sytuację, w jakiej znalazła się ta społeczność, planowanie rozwoju gospodarczego pozostaje wyzwaniem i wielu zmaga się ze znalezieniem zdolności do rozpoczęcia jej ożywienia gospodarczego".
  • Ograniczone zasoby na rzecz rozwoju gospodarczego. Na przykład po zamknięciu zakładu brakuje środków finansowych i lokalnych zdolności do planowania odbudowy gospodarczej.
  • Stroma krzywa uczenia się. Zamknięcie i likwidacja elektrowni jądrowych jest złożonym przedsięwzięciem i często postrzegane jest jako działanie "raz w życiu". Role i obowiązki interesariuszy zarówno lokalnych jak i państwowych są niejasno określone, a możliwości i sposoby znaczącego zaangażowania się społeczności są ograniczone.
  • Skutki społeczno-ekonomiczne działających zakładów nie są dobrze rozumiane i poznane.
  • Długoterminowa obecność wypalonego paliwa jądrowego przechowywanego na miejscu utrudnia rozwój gospodarczy.
  • Brak skoordynowanych ram federalnych z ograniczonym koncentrowaniem się na skutkach społeczno-ekonomicznych.
W sprawozdaniu stwierdza się, że pojawiające się akcje i wysiłki (na szczeblu lokalnym, stanowym i federalnym) skorzystałyby na zwiększonej koordynacji w celu realizacji takich projektów likwidacyjnych, które przynoszą większe korzyści społeczności goszczącej elektrownię.

Z lokalnego punktu widzenia raport zaleca: "Identyfikację barier rozwoju gospodarczego (np. obecność wypalonego paliwa jądrowego, brak zasobów planistycznych) oraz opracowanie planów ożywienia gospodarczego, na długo przed planowanym zamknięciem zakładu.

Równolegle z lokalnymi podmiotami opracowującymi plany łagodzenia skutków gospodarczych przed wyłączeniem zakładu, stany mają podobną motywację do przewidywania skutków zamknięcia i opracowywania własnej polityki. "Bez uprzedniego działania przed zamknięciem zakładu, rola stanów jest ogólnie ograniczona", stwierdza raport.

Na szczeblu krajowym, stwierdza się w sprawozdaniu, że ogromne kwoty potrzebne do likwidacji obecnej floty reaktorów jądrowej będą pochodzić w dużej mierze od podatników. Aby zapewnić, że ci sami płatnicy mogą osiągnąć maksymalne korzyści z likwidacji, raport zaleca "lepszą koordynację agencji federalnych i skupianie się na dodatkowych badaniach, efektywne rozmieszczanie zasobów i zapewnianie pomocy w planowaniu, co stanowiłoby oczywistą znaczącą korzyść dla społeczności gospodarzy". Dodaje, że utworzenie krajowej sieci wspólnot zamykanych elektrowni jądrowych poprawiłoby również skuteczność działań federalnych.
NEInt , CIRE.PL

Dodaj nowy Komentarze ( 5 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 5 )

Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: kosmos 15.01.2021r. 15:56
w celu ochrony klimatu zastapimy atom gazem :) a w niemczech nawet węglem
Odpowiedzi: 2 | Najnowsza odpowiedź: 17-01-2021r. 19:20 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Eddy 18.01.2021r. 07:51
A jakie są społeczne koszty utrzymania elektrowni jądrowej, która nie pracuje, nawet nie istnieje a od lat ma zarząd?
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: fizyczny 18.01.2021r. 13:37
węgiel to paliwo odnawialne (w długim czasie) a uran nigdy
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 5 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE