ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Lahti Zieloną Stolicą Europy 2021; początek obchodów
15.01.2021r. 21:13

W piątek w Lahti, którego władze w ramach różnych projektów ekologicznych zachęcają mieszkańców do tworzenia "banku spalin", oficjalnie zainaugurowano obchody, związane z przyznaniem miastu przez Komisję Europejską tytułu Zielonej Stolicy Europy 2021.

"Lahti jest pierwszym fińskim miastem, które otrzymało to wyróżnienie. Jednocześnie jest najmniejszym, najbardziej wysuniętym na północ i na wschód uhonorowanym w ten sposób ośrodkiem" - powiedział Sauli Niinisto, prezydent Finlandii. Fiński prezydent zwrócił uwagę także na zmiany klimatyczne, które - jak to ujął - "nie są problemem odległej przeszłości, ale zachodzą teraz".

KE, uzasadniając przyznanie tytułu Lahti (ok. 100 km na północny wschód od Helsinek), zwróciła uwagę, że miasto jest pierwszą Zieloną Stolicą Europy "bezpośrednio dotkniętą zmianami klimatu" (położoną na obszarze północnym, który ociepla się dwa razy szybciej w porównaniu ze średnią światową).

Niinisto zauważył również, że zmiany dotyczą samego Lahti, które z "tradycyjnego miasta przemysłowego stało się nowoczesnym miastem przyjaznym środowisku".

Lahti, liczące obecnie ok. 120 tys. mieszkańców, znane było z tartaku działającego już od XIX w. Na początku XX w. stało się "miastem stolarzy" i zakładów meblarskich. Od lat jest też popularne ze względu na organizację zimowych zawodów sportowych w narciarstwie klasycznym.

W latach 70. XX wieku miasto zwróciło się w kierunku jeziora i zajęło procesem rewitalizacji akwenu, co - jak podkreślił w piątek burmistrz Pekka Timonen - dało początek ambitnym ekologicznym projektom.
Władze Lahti chcą, aby do 2025 r. miasto stało się neutralnym pod względem emisji CO2 ośrodkiem miejskim. Zamierzają osiągnąć ten cel o 10 lat wcześniej, niż założył to fiński rząd w długoterminowej strategii dla całego kraju.

Obecnie jednym z wielu różnego rodzaju promowanych przez miasto rozwiązań środowiskowych jest - prawdopodobnie pierwsza na świecie tego rodzaju - aplikacja mobilna dla mieszkańców, dzięki której można monitorować "własne emisje spalin". Program rozpoznaje kiedy mieszkaniec jedzie - na przykład - autem, autobusem, rowerem czy też przemieszcza się pieszo. Użytkownicy, poruszający się ekologicznymi środkami transportu, zbierają wirtualne pieniądze, a następnie mogą wymieniać je na różne miejskie usługi, w tym bilety wstępu. Lahti zwiększa także udział autobusów elektrycznych w taborze miejskim.

Inaugurację roku Zielonej Stolicy Europy, który to tytuł Lahti przejęło od Lizbony, zakończono w mieście uruchomieniem instalacji audiowizualnej w jednym z parków nad jeziorem.

Z powodu pandemii koronawirusa przedstawiciele władz przemawiali online.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE