ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

ARP: w grudniu 2020 r. wzrost cen na europejskim rynku węgla
18.01.2021r. 18:26

Grudzień ubiegłego roku przyniósł wzrost cen węgla na europejskim rynku - wynika z opracowania Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP). Analitycy wskazują, iż w końcówce 2020 r. o sytuacji na węglowym rynku decydowały przede wszystkim czynniki o charakterze sezonowym.

"Wskaźnik API2, który reprezentuje indeks dla rynku europejskiego na warunkach CIF ARA (chodzi o ceny węgla w europejskich portach Amsterdam, Rotterdam, Antwerpia - PAP) na początku miesiąca odnotował najwyższy poziom w ciągu ostatnich jedenastu miesięcy, podążając za rosnącymi wskaźnikami dla cen ropy i gazu" - czytamy w opublikowanym w poniedziałek przez katowicki oddział ARP comiesięcznym podsumowaniu publikacji prasowych dotyczących światowego rynku węgla w grudniu ub. roku.

Eksperci oceniają, że rosnące w końcu ub. roku ceny ropy i gazu, a w ślad za nimi także ceny węgla, to m.in. reakcja na pozytywne informacje o wprowadzeniu na europejski rynek szczepionek przeciwko COVID-19. W poprzednich miesiącach surowcowe rynki - także węglowy - były pod dużym, negatywnym wpływem pandemii.

Według notowania z 4 grudnia ub. roku, w europejskich kontraktach typu swap poziom cen wyniósł 63 dolarów za tonę węgla o określonych parametrach, co - według ekspertów - wskazuje na znaczną poprawę nastrojów na rynku.

Jak czytamy w opracowaniu, na rynku fizycznych dostaw węgla w Europie, wskaźnik CIF ARA na przestrzeni całego grudnia wzrósł o 7 proc. i w ostatnim tygodniowym notowaniu wyniósł 66,35 dolarów za tonę.

"Poprawie nastrojów na rynku sprzyjał wysoki popyt oraz informacje dotyczące zwiększenia podaży w obszarze Atlantyku, na skutek wznowienia działalności kolumbijskiego producenta Cerrejon, co nastąpiło po rozwiązaniu trwającej ponad trzy miesiące akcji strajkowej" - podano w raporcie.

W opinii uczestników rynku, także zapowiedź powrotu na rynek innego kolumbijskiego producenta - Prodeco, który był od marca wyłączony z produkcji, złagodzi w obszarze Atlantyku ograniczenia podaży, wywołujące w ostatnim czasie napięcia w hubach węglowych i przyczyniające się do wzrostu cen.
Analitycy oceniają, że zapasy węgla w portach Amsterdam, Rotterdam, Antwerpia osiągnęły w ostatnim tygodniu ub. roku poziom najniższy od 32 miesięcy, zmniejszając się o ponad 2 mln ton wobec stanu z początku zeszłego roku.

"Mimo iż koniec roku - bardzo nieprzewidywalnego ze względu na panującą pandemię COVID-19 - tchnął nieco optymizmu w rynek, to produkcja energii z węgla w całym 2020 r. podążała zdecydowanym spadkowym trendem" - podkreślają eksperci. Wskazują, iż na wielkości produkcji energii z węgla w Europie w ub. roku zaważyło przede wszystkim słabsze zapotrzebowanie na energię, silna konkurencja ze strony gazu ziemnego oraz rosnąca produkcja prądu ze źródeł odnawialnych.

Według danych operatorów sieci, produkcja energii z węgla w 2020 r. w Niemczech, Hiszpanii, Polsce, Francji, Wielkiej Brytanii i Holandii w ujęciu rok do roku obniżyła się prawie o 33 proc. i wyniosła ok. 130 TWh. Największy spadek w produkcji energii z węgla nastąpił w wyniku zamiany paliwa węglowego na gazowe oraz ze względu na produkcję energii ze źródeł odnawialnych. Według szacunków firmy analitycznej Argus, całkowity spadek produkcji energii z węgla w tych krajach wyniósł w minionym roku 34,8 TWh.

"Jednocześnie udział węgla w całkowitej produkcji energii w tych krajach obniżył się o 3 proc. i ostatecznie wyniósł 22 proc.. Natomiast udział gazu w produkcji energii wzrósł o 4 proc. i wyniósł 56 proc., podczas gdy innych paliw - w większości węgla brunatnego - obniżył się o 1 proc., i wyniósł 22 proc." - podano w raporcie.

Według prognozy opublikowanej przez Międzynarodową Agencję Energii na łamach Argusmedia, zapotrzebowanie na energię elektryczną w Europie w 2021 r. wzrośnie o 2,3 proc., wciąż jednak będzie niższe niż w roku 2019. "Jak wynika z analizy tego scenariusza, wzrost produkcji energii na takim poziomie nie przełoży się na zwiększenie konsumpcji węgla ze względu na systematyczny wzrost produkcji z paliw odnawialnych oraz zwiększenie produkcji energii jądrowej" - czytamy w opracowaniu ARP.

Węglowy rynek Azji-Pacyfiku - wskazują eksperci - nadal zmaga się z reperkusjami napięć politycznych między Australią a Chinami. Największym beneficjentem tej sytuacji jest rynek RPA, na którym ceny w grudniu ub. roku wzrosły o 26 proc., czemu sprzyjała kurczącą się podaż węgla wysokogatunkowego w tym regionie oraz stabilny popyt ze strony Indii. Południowoafrykański indeks FOB RB w ostatnim tygodniowym notowaniu grudnia wzrósł do 107,73 USD za tonę węgla.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE