ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Ropa w USA lekko zyskuje; pandemia Covid-19 odradza się w Azji
19.01.2021r. 08:59

Ropa naftowa na giełdzie paliw w USA lekko zyskuje. Na rynkach utrzymuje się nerwowa atmosfera w związku z odradzaniem się pandemii koronawirusa w Azji, największym na świecie regionie importującym ropę - informują maklerzy.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na luty, na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 52,43 USD, wyżej o 0,13 proc.

Ropa Brent w dostawach na marzec, na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie kosztuje 55,20 USD za baryłkę, wyżej o 0,80 proc.

Traderów niepokoi sytuacja odradzania się pandemii koronawirusa w wielu azjatyckich krajach, a to ten region jest największym na świecie importerem ropy naftowej. Covid-19 może więc negatywnie wpłynąć na popyt na paliwa na tych rynkach.

Kraje Azji mierzą się z zimową falą zakażeń koronawirusem.

W Japonii połowę mieszkańców objęto stanem wyjątkowym, a w Chinach w domowej kwarantannie zamknięto ponad 28 mln ludzi.

Chiny kontynentalne zanotowały ostatnio największy wzrost liczby wykrytych zakażeń od 10 miesięcy oraz oficjalnie pierwszy zgon na Covid-19 od połowy maja. Szczególny niepokój wzbudza rosnące ognisko infekcji w otaczającej Pekin prowincji Hebei.
Najnowsza fala zakażeń wywołuje obawy o nawrót pandemii w czasie nadchodzącego Święta Wiosny, gdy tradycyjnie setki milionów pracowników napływowych wracają do rodzinnych miejscowości, by spotkać się z krewnymi. Władze wielu prowincji zachęcają ich, by w tym roku z tego zrezygnowali.

Japonia od połowy listopada mierzy się z trzecią falą pandemii, która dodatkowo przybrała na sile pod koniec grudnia. Łączny bilans infekcji wykrytych w tym kraju przekroczył 300 tys., z czego 100 tys. osób zakaziło się w ciągu ostatniego miesiąca.

Tymczasem rynki czekają teraz na środową inaugurację amerykańskiego prezydenta-elekta Joe Bidena, który zaproponował niedawno pakiet pomocy dla gospodarki o wartości 1,9 biliona USD.

Jeśli nowy pakiet bodźców fiskalnych zostanie przyjęty przez amerykańskich prawodawców, to może pobudzić gospodarkę USA i poprawić popyt na energię, w tym ropę naftową.

Inwestorzy liczą, że w tym roku zapotrzebowanie na energię wzrośnie na całym świecie w związku z wprowadzanymi szczepionkami na Covid-19.

Kilka dużych banków inwestycyjnych zaleca też globalnym inwestorom nabywanie surowców, jako dobrego zabezpieczenia przed inflacją.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE