ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Nowe ogniwo bifacjalne o efektywności na poziomie 25,2%
19.01.2021r. 18:52

www.cire.pl | Obserwuj nas na facebook.com/energetyka
Jak informuje PV Magazine, grupa naukowców opracowała dwustronne tandemowe ogniwo perowskitowo-krzemowe z heterozłączem. Jego wydajność wyniosła 25,2 proc.

Naukowcy z Uniwersytetu Nauki i Technologii Króla Abdullaha w Arabii Saudyjskiej, Uniwersytetu w Toronto, Uniwersytetu Bolońskiego oraz Instytutu Technologii w Karlsruhe (Niemcy) opracowali dwustronne tandemo ogniwo fotowoltaiczne z zastosowanie perowskitu i krzemu. Ogniwo jest wielowarstwowe, z górnym warstwą typu p-i-n.

Naukowcy tłumaczą, że w celu zwiększenia funkcji dwustronnych, tylne złącza i ogniwa zostały zoptymalizowane pod kątem większego wskaźnika albedo, przy jednoczesnym zachowaniu dobrych właściwości elektronicznych. Zastosowano również nową technologię osadzania ogniw perowskitowych, by zachować lepszą kontrolę parametrów elektrycznych. Jeden z badaczy, Michele De Bastiani powiedział w rozmowie z PV Magazine, że wszystkie pozostałe warstwy są osadzane metodą próżniową, zgodnie z normami przemysłowymi.

Naukowcy zwrócili uwagę na przerwy energetyczne poszczególnych materiałów użytych do budowy innowacyjnego ogniwa. W przypadku materiału perowskitowego, który został użyty do budowy ogniwa zidentyfikowano pięć przerw energetycznych: 1,59, 1,62, 1,65, 1,68 i 1,7 eV. Osiągnięto to poprzez zmianę stosunku jodku do bromku w kryształach perowskitu. Spowodowało to wyższe napięcie w obwodzie otwartym.

Przy przerwie energetycznej perowskitu mniejszej niż 1,68 eV naukowcy mogli wykorzystać albedo do zrekompensowania braku fotonów w krzemowej warstwie ogniwa.
Naukowcy przeanalizowali działanie zarówno konwencjonalnej, jak i dwustronnej wersji wynalazku przy trzech różnych wskaźnikach albedo, na których składa się beton, syntetyczna trawa i białe tło. Ogniwo bifacjalne radziło sobie lepiej niż jej monofacjalny odpowiednik we wszystkich warunkach, zwłaszcza w przypadku betonu. Naukowcy testowali również dwa rodzaje ogniw przez tydzień w Arabii Saudyjskiej i Niemczech, aby zbadać ich działanie w różnych regionach klimatycznych.

Przeprowadzono również symulacje wydajności energetycznej, aby ocenić działanie ogniw tandemowych mono- i bifacjalnych dla różnych pasm wzbronionych perowskitów i warunków albedo. Naukowcy postawili na realistyczne warunki zewnętrzne w miejscowościach reprezentujących dwa różne klimaty - w Phoenix i Seattle. Pomiary wykazały, że urządzenia bifacjalne miały uzysk mocy niż w przypadku ogniw monofacjalnych, który był o 32 proc. wyższy w Seattle i 37 proc. wyższy w Phoenix.

Źródło: PV Magazine/Nature

Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

KOMENTARZE ( 2 )

Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: Olo 20.01.2021r. 09:55
Nie ma takiego słowa jak bifacjalne w języku polskim.
Odpowiedzi: 1 | Najnowsza odpowiedź: 26-01-2021r. 19:09 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE