ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Niemiecka fundacja mająca wspierać budowę Nord Stream 2 uzyskała byt prawny
19.01.2021r. 15:23

Założona przez władze Meklemburgii-Pomorza Przedniego kontrowersyjna fundacja proekologiczna, która może również wspierać budowę wiodącego do tego kraju związkowego z Rosji podmorskiego bałtyckiego gazociągu Nord Stream 2, uzyskała byt prawny - poinformował we wtorek krajowy rząd.

Krajowe ministerstwo sprawiedliwości uznało prawomocność powołania fundacji i "żyje ona teraz własnym życiem" - powiedział regionalnemu dziennikowi "Schweriner Volkszeitung" Christian Pegel, krajowy minister energetyki.

Zgodnie ze swym statutem, będąca instytucją pożytku publicznego fundacja ma wspierać projekty dotyczące ochrony środowiska, przyrody i klimatu, ale może również prowadzić działalność komercyjną, w tym kupować od dostawców elementy konstrukcyjne i maszyny niezbędne do ukończenia Nord Stream 2. Miałby to być sposób na obejście sankcji, zarządzonych przez USA wobec firm uczestniczących w budowie tego gazociągu.
Zamiar powołania fundacji natrafił od razu na sprzeciw niemieckich ekologów. Ich zdaniem, gaz ziemny jest skrajnie szkodliwy dla klimatu, a ze studiów wynika, że Nord Stream 2 nie jest konieczny dla zaspokojenia energetycznych potrzeb Europy. Jednak krajowa premier Meklemburgii-Pomorza Przedniego Manuela Schwesig uważa gaz za niezbędny przejściowy środek realizacji zwrotu w niemieckiej energetyce.

Wydana w piątek przez Federalny Urząd Żeglugi Morskiej i Hydrografii (BSH) zgoda na natychmiastowe wznowienie budowy niemieckiego odcinka Nord Stream 2 została w poniedziałek zawieszona wskutek zaskarżenia jej przez dwie organizacje ekologiczne - Niemiecką Pomoc Środowiskową (DUH) i Związek Ochrony Przyrody w Niemczech (Nabu).
Również w poniedziałek, rząd USA poinformował o swej decyzji nałożenia sankcji na układający rury gazociągu Nord Stream 2 rosyjski statek Fortuna oraz na jego armatora, którym jest rosyjska spółka KVT-RUS.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE