ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Związkowcy: do województwa śląskiego powinno trafić 70 proc. środków z FST
19.01.2021r. 15:51

70 proc. przypadających na Polskę środków z unijnego Funduszu Sprawiedliwej Transformacji powinno trafić do woj. śląskiego - postulują związkowcy w projekcie umowy społecznej dotyczącej górnictwa. Chcą też m.in., by dochody z aukcji praw do emisji CO2 wsparły inwestycje w czyste technologie węglowe.

Wśród postulowanych przez stronę społeczną rozwiązań - obok budżetowego wsparcia dla kopalń w rozpisanym do 2049 r. okresie transformacji - jest także postulat uwzględnienia przy wyliczaniu dopłat indeksacji przeciętnego wynagrodzenia górników w poszczególnych kopalniach w kolejnych latach o 2 punkty procentowe powyżej poziomu średniorocznej inflacji.

W poniedziałek związkowcy wysłali swój projekt umowy społecznej do Ministerstwa Aktywów Państwowych (MAP) i Kancelarii Premiera, a we wtorek upublicznili kluczowe założenia dokumentu - m.in. postulat powołania Śląskiego Funduszu Rozwoju oraz proponowaną kwotę odpraw dla odchodzących z pracy górników, w wysokości 120 tys. zł netto.

PAP dotarła do całości związkowego projektu, w którym zawarto także propozycje dotyczące mechanizmów finansowania: zarówno samego sektora węglowego, jak i inwestycji w czyste technologie węglowe oraz innych procesów związanych z transformacją regionu.

Projekt zakłada m.in. że do czasu zakończenia wydobycia kopalnie będą objęte systemem wsparcia w postaci dopłat do redukcji zdolności produkcyjnych, wynikających z przyjętych planów redukcji wydobycia. Po rozpoczęciu likwidacji kopalni budżet ma finansować procesy likwidacyjne, aż do ich zakończenia.

Podobnie jak w odrzuconym przez związki rządowym projekcie, w dokumencie opracowanym przez stronę społeczną mowa m.in. o mechanizmach zapewniających skuteczność transformacji. Chodzi m.in. o określenie operacyjnych i kosztowych mierników dla każdej kopalni, obowiązujących aż do jej zamknięcia, będącymi podstawą do wyliczenia budżetowej dopłaty. Ważnym parametrem mają tu być ceny węgla, oparte o benchmark rynkowy (w odniesieniu do cen w zachodnioeuropejskich portach Amsterdam, Rotterdam, Antwerpia), ale z uzgodnionym korytarzem odchyleń i z przychodami bilansującymi poziom wsparcia.

Związkowcy postulują, by w umowie społecznej rząd zagwarantował przyjęcie ustawy zatwierdzającej ustalony poziom wsparcia finansowego na transformację w latach 2021-2049, w okresach 3-6-letnich.

"System wsparcia powstanie w oparciu o porównywalne wskaźniki dla poszczególnych jednostek i ich programy operacyjne sporządzone na bazie obiektywnych wskaźników ekonomicznych, z uwzględnieniem bezpieczeństwa energetycznego kraju i kwestii społecznych" - czytamy w projekcie umowy.

Dokument wymienia konkretne, postulowane przez związki, inwestycje w tzw. czyste technologie węglowe. To m.in. budowa instalacji do zgazowywania węgla do SNG (gazu syntezowego), instalacja zgazowywania na potrzeby produkcji metanolu, instalacja w technologii IGCC (elektrownia na gaz z węgla), dokończenie inwestycji w Elektrowni Łaziska z wykorzystaniem technologii CCU oraz budowa instalacji do produkcji niskoemisyjnego paliwa węglowego, którego wykorzystanie miałoby być możliwe w gospodarstwach domowych do 2045 r. (projekt rządowy mówił o 2040 r. - PAP).

"Strona rządowa gwarantuje rozpoczęcie wskazanych wyżej inwestycji do końca 2021 r. poprzez wykorzystanie środków pochodzących m.in. z dochodów budżetu państwa z aukcji praw do emisji CO2, z Funduszu Odbudowy UE (Next Generation EU), Towarzystwa Finansowego Silesia oraz poprzez partnerstwo publiczno-prywatne" - brzmi proponowany przez związki w projekcie zapis. Strona społeczna postuluje, by inwestycje, o których mowa, zostały zrealizowane do 2025 r. Do realizacji części z nich miałaby powstać spółka specjalnego przeznaczenia.

W związkowym projekcie mowa również o powołaniu Funduszu Transformacyjnego, którego celem będzie skoordynowanie transformacji terenów pogórniczych z transformacją regionu. "Strona rządowa gwarantuje przekazanie na transformację województwa śląskiego 70 proc. puli środków z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji UE" - brzmi proponowany przez związkowców zapis.
Inny postulat to powołanie Rady Koordynacyjnej ds. Transformacji Woj. Śląskiego, której zadaniem będzie koordynacja poszczególnych programów transformacyjnych. W jej skład weszliby przedstawiciele rządu, samorządu woj. śląskiego, gmin górniczych, reprezentatywnych związków zawodowych oraz przedstawiciele pracodawców.

"Strona rządowa deklaruje wsparcie finansowe w ramach środków pochodzących z Funduszu Odbudowy UE (Next Generation EU), Funduszu Sprawiedliwej Transformacji, Mechanizmu Sprawiedliwej Transformacji, EFS+ i EFRR inwestycji związanych z technologią wodorową, przemysłem motoryzacyjnym, energochłonnym i cyfryzacją oraz finansowanie lokalnych programów aktywizacji zawodowej w gminach i miastach, w których likwidowane będą kopalnie" - postulują w projekcie związki.

Wspierający transformację regionu Śląski Fundusz Rozwoju miałby zostać powołany specjalną ustawą, która - postuluje strona społeczna - powinna wejść w życie do połowy tego roku.

Terminy zakończenia wydobycia w poszczególnych kopalniach pozostały w związkowym projekcie takie same jak zapisano w umowie pomiędzy związkowcami a rządem, zawartej w Katowicach we wrześniu 2020 r. Umowa ta określiła horyzont działania kopalń węgla energetycznego w Polsce do końca 2049 r.

Zgodnie ze związkowym projektem, w tym roku zakończy eksploatację ruch Pokój kopalni Ruda w Rudzie Śląskiej, a dwie pozostałe części tej kopalni: Halemba i Bielszowice w 2023 roku zostaną połączone w jeden ruch, który zakończy eksploatację w 2034 r. Kopalnia Bolesław Śmiały ma zakończyć eksploatację w roku 2028, kopalnia Sośnica w 2029, kopalnia Piast w 2035, a połączona z nią kopalnia Ziemowit - dwa lata później.

Kopalnia Staszic-Wujek zakończy eksploatację w roku 2039, a kopalnie: Bobrek (należąca do spółki Węglokoks Kraj) i Brzeszcze (należąca do spółki Tauron Wydobycie) w roku 2040. Kopalnia Mysłowice-Wesoła ma zakończyć wydobycie w 2041 r., kopalnia Rydułtowy w 2043 r., kopalnia Marcel w 2046 r., a kopalnie Chwałowice i Jankowice w 2049 r., podobnie jak należące do Tauronu Wydobycie kopalnie Sobieski i Janina, które w tym roku - jak planuje zarząd tej spółki - mają być połączone. W projekcie nie ma daty zakończenia eksploatacji węgla w podlubelskiej Bogdance.

Projekt przewiduje, że jeżeli w systemie alokacji, czyli przenoszenia górników między kopalniami, pracownik nie będzie miał zagwarantowanej ciągłości zatrudnienia pod ziemią lub w zakładzie przeróbki mechanicznej węgla, będzie mógł skorzystać z 4-letniego urlopu górniczego (dla pracowników przeróbki: 3-letniego), otrzymując przez ten czas 80 proc. wynagrodzenia z półrocza poprzedzającego przejście na urlop. W przeszłości podczas urlopów górniczych pracownicy otrzymywali 75 proc. wynagrodzenia.

Innym rodzajem osłon, kierowanym do osób z krótszym stażem, mają być jednorazowe odprawy pieniężne w wysokości 120 tys. zł netto. Z tego instrumentu będą mogli korzystać zarówno zatrudnieni pod ziemią, jak i pracownicy powierzchni. Ponadto projekt przewiduje pięcioletnie dodatki wyrównawcze dla osób, które samodzielnie znajdą pracę poza górnictwem, a także bezpłatne przekwalifikowania.

Przedstawiciele MAP nie komentują na razie związkowego projektu. Rzecznik resortu Karol Manys potwierdził we wtorek, że dokument wpłynął do ministerstwa i jest obecnie analizowany. Kolejne rozmowy ze związkowcami zaplanowano na 25 stycznia, a podpisanie umowy społecznej miałoby nastąpić w połowie lutego. Później ma nastąpić prenotyfikacja i notyfikacja dokumentu w Komisji Europejskiej - jej zgoda będzie warunkiem wejścia umowy w życie i subsydiowania sektora węglowego w okresie jego transformacji.
Zobacz także:

Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

KOMENTARZE ( 2 )


Autor: ww 19.01.2021r. 16:25
ludzie z PGR-erów i innych branż nie dostawali odpraw żadnych a tu żądają po 120tyś nawet z małym stażem
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Podatnicy 20.01.2021r. 09:46
Tyle hałasu o 80 000 zatrudnionych, którzy mają przestać pracować w branży górniczej w ciągu 30 lat? To daje po 2666... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE