ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

DB: jedną z alternatyw realizacji Europejskiego Zielonego Ładu jest "ekodyktatura"
19.01.2021r. 16:39

Eric Heymann, starszy analityk Deutshe Bank Research w raporcie dotyczącym Europejskiego Zielonego Ładu ostrzega, że dążenie do neutralności klimatycznej do 2050 r. może wywołać poważne kryzysy wewnątrz UE, a samo wprowadzenie idei neutralności będzie rodziło konieczność wprowadzenia działań regulacyjnych określonych przez niego jako "ekodyktatura" - informuje "BiznesAlert.pl".

Deutshe Bank w swojej analizie krytykuje brak rzetelnej dyskusji na temat wyzwań stojących w obliczu Europy, dążącej do neutralności klimatycznej. Wskazuje przy tym jednocześnie, że działania te będą rodzić opór polityczny i powstawanie partii negatywnie nastawionych do tego projektu. Według niego, będą one mogły liczyć na spore poparcie wyborców.

"Niektóre strony znajdą argumenty przeciwko restrykcyjnej polityce ochrony klimatu, jeśli ta ostatnia doprowadzi do znacznego wzrostu cen energii lub ograniczenia wolności osobistej lub prawa własności. I nie oszukujmy się: te partie znajdą poparcie wyborców. Na poziomie UE będą istnieć poważne konflikty dotyczące dystrybucji, które mogą przyczynić się do dalszych podziałów we wspólnocie. Czy jesteśmy gotowi poradzić sobie z tą polaryzacją?" - pyta retorycznie Heymann.

"Wpływ obecnej polityki klimatycznej na codzienne życie ludzi jest nadal dość abstrakcyjny i akceptowalny dla wielu gospodarstw domowych. Polityka klimatyczna przybiera formę wyższych podatków i opłat za energię, co powoduje, że ogrzewanie i transport stają się droższe. Niektóre kraje ustanowiły minimalne standardy efektywności energetycznej dla budynków lub podobne zasady w innych obszarach. Jednak polityka klimatyczna nie determinuje naszego życia codziennego. Podejmujemy kluczowe decyzje konsumpcyjne, np. czy w ogóle podróżujemy, ile podróżujemy i jakiego środku transportu używamy, czy mieszkamy w dużym domu, czy w małym mieszkaniu i jak ogrzewamy nasze domy, ile posiadamy urządzeń elektronicznych i jak intensywnie ich używamy lub ile jemy mięsa i egzotycznych owoców. Decyzje te są zazwyczaj podejmowane na podstawie naszych dochodów, a nie ze względów klimatycznych" - piszę analityk.

Widzi on jednak rozwiązanie tego problemu. "Jeśli naprawdę chcemy osiągnąć neutralność klimatyczną, musimy zmienić nasze zachowanie we wszystkich dziedzinach życia. Dzieje się tak po prostu dlatego, że nie ma jeszcze odpowiednich opłacalnych technologii, które pozwoliłyby nam utrzymać nasz poziom życia w sposób neutralny pod względem emisji dwutlenku węgla. Oznacza to, że koszt emisji dwutlenku węgla będzie musiał znacznie wzrosnąć, aby skłonić ludzi do zmiany zachowania"- ocenia.
"Inną, a może uzupełniającą opcją jest znaczne zaostrzenie prawa regulacyjnego. Wiem, że "ekodyktatura" to paskudne słowo. Ale być może będziemy musieli zadać sobie pytanie, czy i do jakiego stopnia możemy być skłonni zaakceptować jakąś ekodyktaturę (w postaci prawa regulacyjnego), aby przejść do neutralności klimatycznej. Oto przykład: co powinniśmy zrobić, jeśli właściciele nieruchomości nie chcą zamienić swoich domów w budynki o zerowej emisji; jeśli nie mają na to środków finansowych; czy nie jest to możliwe ze względów technicznych lub jeśli związane z nimi inwestycje się nie opłacają?" - pyta twórca raportu.

Analityk ocenia również, że dążenie do neutralności klimatycznej negatywnie wpłynie na konkurencyjność europejskich gospodarek, zwłaszcza tych, które opierają się na węglu.

"W uczciwej dyskusji trzeba będzie zmierzyć się z prawdą, że każde euro wydane na ochronę klimatu nie będzie już dostępne na wydatki na edukację, badania, zdrowie publiczne, infrastrukturę cyfrową, bezpieczeństwo wewnętrzne i zewnętrzne, obniżki podatków czy podwyższenie emerytur" - konkluduje Heymann.
DBResearch , BiznesAlert

Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 2 )

Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: luki 20.01.2021r. 07:38
Czyli Ci co mówią że bogaci będą coraz bogatsi a biedni i średni będą tracić na transformacji energetycznej MAJĄ... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 1 | Najnowsza odpowiedź: 20-01-2021r. 10:12 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE