ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

PGNiG otrzymał cztery, a Lotos trzy nowe koncesje w Norwegii
19.01.2021r. 17:26

PGNIG otrzymał cztery, a Grupa Lotos trzy nowe koncesje na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. Przyznało je w ramach corocznej rundy koncesyjnej (APA 2020) norweskie Ministerstwo Ropy Naftowej i Energii.

Z komunikatu Ministerstwa Ropy Naftowej i Energii wynika, że łącznie 30 spółek otrzymało 61 koncesji produkcyjnych zlokalizowanych na Morzu Północnym (34 koncesje), Morzu Norweskim (24) i na Morzu Barentsa (3 koncesje). Norweskie ministerstwo nagrodziło nimi aplikacje najlepiej przygotowane pod względem geologicznym i technicznym.

PGNiG Upstream Norway, spółka zależna PGNiG, otrzymał koncesję PL146B (będzie tam mieć 22,2 proc. udziałów, a Aker BP ASA 77,8 proc.), koncesję PL1088 (również z Aker BP ASA, w tych samych proporcjach), koncesję PL1123 (ConocoPhillips Scandinavia 40 proc. jako operator oraz Aker BP i PGNIG Upstream Norway po 30 proc.) oraz koncesję PL1124 (Aker BP ASA 23,835 proc. jako operator, Equinor Energy 36,165 proc., Wintershall Dea Norge 28,0825 proc., PGNiG Upstream Norway 11,9175 proc.).

W komunikacie prasowym spółka podała, że dwie z nowo otrzymanych koncesji - PL1123 i PL1124 - znajdują się w pobliżu złoża Skarv na Morzu Norweskim, natomiast koncesje PL1088 i PL146B - w pobliżu złoża King Lear na Morzu Północnym.

"Przede wszystkim zakładamy, że obszary w pobliżu posiadanych już przez nas złóż mogą kryć kolejne zasoby możliwe do odkrycia i zagospodarowania. Ponadto, bliskość produkujących już złóż i działającej infrastruktury ma realny wpływ na zmniejszenie kosztów eksploatacji w przypadku ewentualnego nowego odkrycia" - powiedział, cytowany w komunikacie prasowym, Paweł Majewski, prezes PGNiG.
PGNiG Upstream Norway AS miał do tej pory udziały w 32 koncesjach na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. Łączne wydobycie gazu przez PGNiG Upstream Norway ma wynieść w 2021 r. 0,9 mld m sześc. gazu wobec ok. 0,5 mld m sześc. w 2020 r.

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami wydobycie węglowodorów w latach 2026-27 przez grupę PGNiG na Norweskim Szelfie Kontynentalnym ma osiągnąć poziom 2,2 mld m sześc., a docelowo sięgnie 2,5 mld m sześc.

Z kolei Lotos Exploration and Production Norge zgodnie z decyzją norweskiego Ministerstwa Ropy Naftowej i Energii ma otrzymać 50 proc. udziałów w koncesji PL1098 (wspólnie z Sval Energi jako operatorem), 30 proc. w koncesji PL1099 (wspólnie z Aker BP ASA 40 proc. jako operator i Lundin Energy Norway (30 proc.), a także 20 proc. w koncesji PL1091 (wspólnie z Lundin Energy Norway jako operator 40 proc., Petero oraz KUFPEC Norway po 20 proc.).

Portfel Lotos Norge w Norwegii wynosi obecnie 29 koncesji.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE