ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Francuzi budują famę słoneczną i elektrolizer o mocy 40 MW. Cel: produkcja zielonego wodoru
20.01.2021r. 20:04

www.cire.pl | Obserwuj nas na facebook.com/energetyka
Francuskie koncerny energetyczne Total oraz Engie łączą siły w projekcie Masshylia. W planie jest budowa największej jak do tej pory instalacji do produkcji wodoru z odnawialnych źródeł energii w mieście Châteauneuf-les-Martigues, zlokalizowanym na terenie regionu Prowansja-Alpy-Lazurowe Wybrzeże.

Instalacja będzie umiejscowiona na terenie biorafinerii Totalu - La Mède. Powstanie farma fotowoltaiczna o mocy 100 MW oraz elektrolizer o mocy 40 MW. Przewidywana wydajność instalacji to produkcja 5 ton "zielonego" wodoru w ciągu dnia. Produkcja wodoru z pomocą instalacji OZE pozwoli na uniknięcie emisji CO2 na poziomie 15 tys. ton w skali roku.

Wraz z budową instalacji zostanie wdrożony nowoczesny system automatyzacji i zarządzania produkcją i magazynowaniem wodoru, co pozwoli na dopasowanie pracy instalacji do warunków pogodowych i zapotrzebowania rafinerii na czystszy wodór. Jest to jedna z kilku innowacji Total i Engie, które mogą zbudować podwaliny pod rozwój produkcji wodoru z energii uzyskanej w OZE we Francji.

W późniejszej fazie rozwoju projektu Total i Engie mają także opcję zainstalowania większych mocy w OZE w połączeniu z istniejącym już elektrolizerem. 40 MW-owy elektrolizer pozwala na wyprodukowanie ok. 15 ton wodoru w skali dnia.

Budowa rozpocznie się w 2022 r., produkcja w 2024 r., po uzyskaniu niezbędnego wsparcia finansowego i zezwoleń publicznych. W tym celu w ramach projektu wystąpiono już o dotacje od władz francuskich (AMI) i europejskich (IPCEI, Innovation Fund).
Przedstawiciele Engie powiedzieli, że partnerstwo z Totalem ze względu na swoją skalę i bardzo ambitne, zintegrowane podejście, uosabia strategię firmy w zakresie wodoru produkowanego z OZE w celu zmniejszenia naszego śladu węglowego. W 2018 roku Engie utworzył specjalną spółkę - Engie & Hydrogen - zajmującą się rozwojem zielonego wodoru. Zatrudniając ponad 200 ekspertów w zakresie wodoru w grupie, Engie jest liderem w dekarbonizacji procesów przemysłowych i mobilności o dużym obciążeniu.

Wodór, w szczególności zielony, został okrzyknięty potencjalnym "cudownym" paliwem, które może pomóc najbardziej zanieczyszczonym branżom świata ograniczyć emisje szkodliwych substancji do powietrza. Jest tyle samo zwolenników wodoru, co przeciwników. Produkcja wodoru z wykorzystaniem OZE jest obecnie ograniczona przez koszty instalacji w postaci elektrolizera. Sam wodór nie jest novum w świecie energetyki, obecnie produkowany jest w wyniku spalania węgla i gazu (szary i niebieski wodór). Według Międzynarodowej Agencji Energii w skali globalne procesy produkcyjne wodoru wygenerowały w 2017 r. 830 mln ton CO2, co odpowiada łącznej wartości emisji Indonezji i Wielkiej Brytanii. Emisyjny i energochłonny przemysł inwestuje więc w rozwiązania zeroemisyjne, jak produkcja wodoru w wyniku elektrolizy. Dużą rolę w rozwoju elektrolizy i zielonego wodoru mają odegrać morskie farmy wiatrowe oraz wieloskalowe farmy fotowoltaiczne. Drugą opcją jest pozyskiwanie niebieskiego wodoru, czyli z gazu ziemnego, w procesach z instalacjami wychwytującymi CO2 podczas produkcji. Firmy, w tym ExxonMobil i ENI, dążą do tego, ale proces sekwestracji CO2 pozostaje także niepewny i kosztowny. Eksperci tłumaczą, że instalacje CCS są rentowne, ale w tylko w przypadku budowy nowych jednostek produkujących wodór.

Źródło: Engie/Total/France24

Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: elektryk 21.01.2021r. 00:18
Lubię to. Bawić się za czyjeś pieniądze jest bardzo fajnie. "Budowa rozpocznie się w 2022 r., produkcja w 2024... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE