ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Rosja zmniejszy o 30 procent finansowanie projektów OZE po 2025 roku
20.01.2021r. 14:18

Ministerstwo energii Rosji zdecydowało się zmniejszyć o 30 procent finansowanie projektów OZE po 2025 roku. Wynika to z chęci utrzymania rocznego wzrostu cen energii na poziomie inflacji - donosi cytowany przez BiznesAlert.pl Kommiersant.

Jest to efekt kompromisu pomiędzy ministerstwem energii a ministerstwem gospodarki. To drugie nalegało na zmniejszenie nakładów na odnawialne źródła energii o 50 procent w programie na lata 2035-2050. Zmniejszenie nakładów na nowe inwestycje w OZE o jedną trzecią spowoduje spadek finansowania o 306 mld rubli (4,2 mld dolarów) do 2035 roku oraz o 545 mld rubli (7,43 mld dolarów) do 2050 roku.

W ramach programu rozwoju OZE na lata 2025-2035 w Rosji ma powstać 4,6 GW nowych mocy w OZE, z czego 1,8 GW w elektrowniach słonecznych oraz 2,7 GW w elektrowniach wiatrowych. Według pierwotnych planów z 2019 roku, wolumen ten miał wynosić 6,2 GW z czego w elektrowniach słonecznych 2,5 GW a w wiatrowych 3,5 GW.

Obniżenie wsparcia branży odnawialnej w Rosji jest związane z celem postawionym przez Władimira Putina o rocznym wzroście cen energii, nie przekraczającym stopy inflacji.
Nowe elektrownie słoneczne i wiatrowe oraz małe elektrownie wodne w Rosji są budowane na podstawie umów o dostawach mocy, które zakładają, że inwestor zyska na inwestycji, mając zagwarantowane wyższe ceny energii niż będące w momencie sprzedaży na rynku.

Według Aleksieja Zicharjewa, prezesa stowarzyszenia na rzecz rozwoju OZE, w wyniku tej decyzji gospodarka Rosji straci w tym okresie około 200 mld rubli (2,7 mld dolarów), nie osiągnie zakładanego celu dwóch procent OZE w miksie do 2035 roku, oraz zostaną spowolnione inwestycje w alternatywne źródła energii takie jak wodór czy biometan - czytamy w BiznesAlert.pl.
Kommiersant , BiznesAlert

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE