Nasłonecznie na wschodzie Polski, a fotowoltaika
24.01.2021r. 12:30
www.cire.pl | Obserwuj nas na twitter.com/cire_pl

Decydując się na wykorzystanie paneli fotowoltaicznych w celu wytwarzania energii, należy zwrócić uwagę na obszar kraju, w którym będzie budowana instalacja. Dlaczego? Prawie w każdym regionie w Polsce opłaca się montaż instalacji fotowoltaicznej, ale są miejsca, gdzie zyski z instalacji mogą być ponadprzeciętne. Jakie czynniki mają na to wpływ!
Przed rozpoczęciem prac inwestycyjnych i montażowych powinno się sprawdzić takie wielkości, jak nasłonecznienie. Warto w tym miejscu podkreślić, że dość często jest ono mylone z natężeniem promieniowania słonecznego bądź usłonecznieniem.
Natężenie promieniowania słonecznego a nasłonecznienie
Z definicji wynika, że natężenie promieniowania słonecznego to wartość gęstości mocy słonecznego promieniowania docierającego do ziemskiej atmosfery i padającego pod kątem prostym w ciągu jednej sekundy na powierzchnię jednego metra kwadratowego. Ta wielkość nazywana jest stałą słoneczną i wynosi 1366 W/m2 zmienia się ona w cyklu rocznym i waha się w ciągu doby w granicach 100-800 W/m2. Należy zaznaczyć, że najwyższe jej wartości przypadają na dni bezchmurne oraz słoneczne i wtedy mogą osiągnąć nawet do 1000 W/m2.
A z kolei nasłonecznienie to wielkość oddająca potencjalne zasoby energii słonecznej w danym miejscu i czasie (na godzinę, dzień, rok). Stanowi ono sumę natężenia promieniowania słonecznego na powierzchni 1 m² i wyrażane jest jednostką Wh/m2. Wartość ta jest niezwykle istotna dla inwestycji fotowoltaicznych i stanowi wyznacznik celowości ich realizacji w danym rejonie kraju.
Nasłonecznienie na wschodzie Polski
Z uwagi na rozważania dotyczące inwestycji związanych z montażem instalacji fotowoltaicznych należy zwrócić uwagę na to, że warunki klimatyczne wstępujące w Polsce uznawane są za bardzo dobre w zakresie funkcjonowania paneli fotowoltaicznych i słonecznych. Jednym z pomocnych materiałów informacyjnych w tym zakresie jest Mapa nasłonecznienia Polski, która dostarcza informacji, gdzie i kiedy występuje największe natężenie. Na jej podstawie można odczytać, że największy uzysk energii elektrycznej, bo około 80%, przypada na półrocze letnie oraz miesiące wiosenne i jesienne, ale na południu i wschodzie Polski może być nawet o 10% wyższe niż w pozostałych obszarach. Z danych zaprezentowanych przez Polskie Towarzystwo Fotowoltaiki wynika, że nasz kraj ma optymalne warunki pogodowe, położenie oraz klimat sprzyjające inwestycjom związanym z fotowoltaiką.
Efektywność paneli fotowoltaicznych, a warunki pogodowe
Definicja dotycząca efektywności/sprawności paneli fotowoltaicznych oznacza, ile procent otrzymanej energii słonecznej dany panel przekształci w elektryczną w warunkach testowych STC (ang. Standard Test Conditions - pol. Ustandaryzowane Warunki Testowe). Warunki te zakładają temperaturę ogniwa równą 25°C, brak wiatru i promieniowanie o sile 1000 W/m2.
Sprawność paneli jest zróżnicowana i zależna między innymi od warunków atmosferycznych, sposobu montażu, producenta oraz pory roku, bowiem wpływają one na parametry techniczne poszczególnych modułów. Rozpatrując efektywność paneli, należy zwrócić uwagę również na nachylenie dachu, orientację paneli względem południa, zacienienie, odpowiednią wentylację i temperatury. Trzeba przy tym zaznaczyć, że wysoka temperatura nie wpływa na zwiększenie sprawności/efektywności fotowoltaiki. Instalacja paneli, które wyróżniają się dobrą sprawnością, zwykle wpływa na powierzchnię, którą zajmują.
Nie należy także zapominać o wpływie warunków pogodowych na wydajność instalacji. Wszelkie utrudnienia w postaci zalegającego śniegu, liści, brudu, kurzu czy zachmurzenia będą obniżać wydajność paneli fotowoltaicznych.
Dlaczego fotowoltaika na wschodzie Polski się opłaca?
Na podstawie analiz, z wykorzystaniem badań opracowanych przez PTF, można powiedzieć, że różne rejony kraju są nieco odmienne od siebie pod względem uzysku energetycznego pozyskanego z systemu fotowoltaicznego. Potwierdzono, że najlepsze wyniki w tym zakresie można uzyskać w takich województwach, jak lubelskie, podkarpackie, małopolskie, opolskie, dolnośląskie i łódzkie. Ponadto wyodrębniono konkretne miasta i ich okolice, które najlepiej spełniają kryteria inwestycyjne w instalację fotowoltaiczną. Do miast tych należą: Rzeszów - 1351 kWh/m2, Tarnów - 1339 kWh/m2, Lublin - 1337 kWh/m2, Opole - 1319 kWh/m2, Kalisz - 1308 kWh/m2, Wrocław - 1304 kWh/m2, Kraków - 1302 kWh/m2, Kielce - 1299 kWh/m2.
Przedstawione dane jednoznacznie wskazują, że tereny wschodniej części Polski są korzystne pod inwestycje w aspekcie wykorzystania energii słonecznej. Planowanie inwestycji oraz montaż instalacji fotowoltaicznych w Polsce są opłacalne. Udowodniono, że nawet w pochmurne dni panele są w stanie wyprodukować optymalną ilość energii elektrycznej.