ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

OPINIE

W jaki sposób energia jądrowa może wesprzeć żeglugę w drodze do zerowej emisji dwutlenku węgla?
21.01.2021r. 09:35

Vince Jenkins, dyrektor ds. technologii i zarządzania ryzykiem LR, dokonuje przeglądu istniejących zalet paliwa na bazie uranu i związanych z tym wyzwań.

Energia jądrowa jest wykorzystywana na morzu od czasu zwodowania okrętu podwodnego Nautilus przez Marynarkę Wojenną Stanów Zjednoczonych w 1955 roku. W międzyczasie w środowisku morskim osiągnięto wiele tysięcy lat bezpiecznej pracy reaktorów. Obecnie na morzu znajduje się około 100 reaktorów. Rosja eksploatuje lodołamacze o napędzie jądrowym od 1957 r. i posiada pływającą elektrownię jądrową. Oczekuje się również, że Chiny zbudują 20 pływających elektrowni jądrowych.

Jest całkiem jasne, że energia jądrowa w środowisku morskim to sprawdzona technologia, jest też całkowicie bezemisyjna. Czy więc energia pochodząca z jądra atomu jest opcją, która pomoże przemysłowi spełnić wymagania strategii Międzynarodowej Organizacji Morskiej (International Maritime Organization, IMO) zmniejszenia całkowitej emisji gazów cieplarnianych z żeglugi o co najmniej 50 proc. do 2050 r. (GHG 2050)? Odbiór opinii publicznej jest ważnym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę, patrząc na energię jądrową. Niektórzy mówią, że "jest zbyt droga" lub "nie jest bezpieczna" i "nie rozumiemy jej". Vince Jenkins, dyrektor ds. technologii i zarządzania ryzykiem w LR, przygląda się bliżej tym wyzwaniom i określa, czy są one prawdziwe, czy fałszywe.

CAPEX vs OPEX

To źródło energii jest często określane jako "drogie" - jest to częściowo prawdą, ponieważ energia jądrowa obciążona jest wysokimi wydatkami inwestycyjnymi (CAPEX). Koszty działania (OPEX) są jednak stosunkowo niskie, ponieważ paliwo stanowi niewielką część kosztów. Budowa obiektu jądrowego zazwyczaj uwzględnia całkowite koszty jego istnienia, które różnią się od obecnych kosztów budowy statków i ich eksploatacji, czyli koszty CAPEX, a następnie OPEX. Likwidacja i przechowywanie zużytego paliwa to koszt, który jest uwzględniany w koszcie budowy obiektu jądrowego, przeciwnie do sposobu traktowania odpadów z paliw kopalnych, które są emitowane do atmosfery i przyczyniają się do emisji CO2 przez statki.

Produkcja seryjna, nie jest czymś, na czym przemysł jądrowy koncentrował się w przeszłości, zwykle były to raczej pojedyncze instalacje. Obecnie istnieją firmy projektujące małe reaktory modułowe (SMR). W przeciwieństwie do elektrowni o mocy rzędu GW, SMR-y mają moce od 10 do 100 MW, koncentrują się na produkcji seryjnej i znacznie obniżonych kosztach. Opracowywane są również nowe projekty reaktorów, takie jak reaktory ze stopionymi solami (MSR), które są kierowane do sektora morskiego, a niektórzy twierdzą, że koszty są konkurencyjne w stosunku do przyszłych paliw o zerowej emisji, co jest przekonującym argumentem.

Energię jądrową cechuje stałość kosztów paliwa, ponieważ reaktory wymagają przeładunku paliwa najwyżej co 3-5 lat. Reaktory MRS, obecnie opracowywane przez TerraPower i CorePower, mogą zasilać statek nawet przez 25-30 lat, czyli przez cały okres eksploatacji większości statków. Oznacza to, że globalny łańcuch produkcji i dostaw jest znacznie zredukowany w porównaniu z bardziej konwencjonalnymi paliwami płynnymi. W przypadku amoniaku i wodoru łańcuch logistyczny musi zostać dopiero utworzony.

Implikacje dla bezpieczeństwa

Jest to zaskakujące dla niektórych, ale przemysł jądrowy ma godne pozazdroszczenia osiągnięcia w zakresie bezpieczeństwa. Our World in Data, część Uniwersytetu Oksfordzkiego, opublikował w lutym grafikę dotyczącą "Najbezpieczniejszego i najczystszego źródła energii", w której badano węgiel, ropę, gaz ziemny, biomasę, energię wodną, energię jądrową, wiatr i energię słoneczną. Plasując się tuż za energią wiatrową, wodną i słoneczną, energia jądrowa była najbezpieczniejsza pod względem śmiertelności i emitowała najmniejszą ilość gazów cieplarnianych w porównaniu ze wszystkimi innymi rodzajami paliw. Chociaż, powiedzmy sobie jasno, nieodłączne zagrożenia związane z każdą z nowych technologii zasilania, niezależnie od tego, czy jest to amoniak, wodór czy energia jądrowa, będą musiały spełniać ustalone normy bezpieczeństwa morskiego.

Istnieją już przepisy dotyczące energii jądrowej, takie jak rozdział VIII Międzynarodowej konwencji o bezpieczeństwie życia na morzu (International Convention for the Safety of Life at Sea, SOLAS), uchwalonej w latach 70. XX wieku, który odnosi się do napędu jądrowego. Zostało to opracowane z myślą o bezpieczeństwie reaktorów wodnych ciśnieniowych (PWR) i skupiało się na ówczesnych standardach bezpieczeństwa. Ponieważ obecnie dostępna jest nie tylko technologia PWR, a wyzwania związane z bezpieczeństwem i ochroną ewoluują wraz z każdą technologią, ustawowe regulacje wymagałyby obszernego przeglądu i aktualizacji. Ponadto jest prawdopodobne, że Konwencja Narodów Zjednoczonych o prawie morza (United Nations Convention on the Law of the Sea; UNCLOS), akt prawny ONZ, który pozwala statkom na swobodne przemieszczanie się z jednego kraju do drugiego, niezależnie od typu napędu lub ładunku, będzie musiała zostać dostosowana, aby umożliwić swobodny globalny ruch statków o napędzie jądrowym. Operacja z punktu do punktu wymagałaby jednak zgody zaangażowanych krajów. LR opracował ogólne ramy zasad dla napędu jądrowego w 2010 r., z głównym naciskiem na bezpieczną integrację licencjonowanego reaktora ze statkiem.

Brak zrozumienia

To prawda, że uwalnianie energii z jądra atomu różni się od spalania paliwa płynnego w silniku spalinowym lub użycia akumulatorów. Technologia jądrowa wprowadza także istotne zmiany w sposobie funkcjonowania przemysłu. Na przykład, w zależności od typu reaktora, wymagana jest niewielka wymiana paliwa lub nie ma jej wcale, co rodzi pytania dotyczące sposobu płacenia za to paliwo, zwłaszcza że zazwyczaj płacą za nie czarterujący. Jest wiele innych zmian, którymi należałoby się zająć.

Takie duże zmiany strukturalne są zawsze wyzwaniem. Przemysł morski jednak już dokonywał ich wcześniej, kiedy przeszliśmy z żagli na parę, a następnie na silnik spalinowy lub przejście od drobnych ładunków masowych do kontenerów. Następna zmiana strukturalna w kierunku statków o zerowej emisji będzie porównywalnym zadaniem.

Oczywiście nie ma panaceum, ani jednego magicznego rozwiązania dla przejścia na zerową emisję dwutlenku węgla w żegludze i jest prawdopodobne, że zostanie wybrana grupa paliw, zwłaszcza że każdy właściciel i typ statku różnią się pod względem potrzeb operacyjnych. Każda opcja paliwowa wiąże się z własnymi nieodłącznymi zagrożeniami, którymi należy zarządzać, co pociąga za sobą znaczne inwestycje. Nie należy przy tym lekceważyć znacznych kosztów ustanowienia globalnego łańcucha dostaw i infrastruktury portowej do bunkrowania paliw płynnych.
Loyd's Register , CIRE.PL

Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: kreatywny innowator 08.02.2021r. 16:25
morskie elektrownie jądrowe są rozwiązaniem problemu niedoboru słodkiej wody dla Chin ciepło z rekuperacją ze... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE